Прямі витрати на вирощування польових культур дещо скоротились, а непрямі – підвищились, – аграрій
Зважаючи на нинішню вартість усіх МТР, у ТОВ «Володимирівське» на Кіровоградщині визначили, що прямі витрати на вирощування польових культур дещо скоротились, а непрямі – підвищились, як порівняти із сезоном-2024. Тож загалом у господарстві прогнозують собівартість виробництва на рівні попереднього року.
Про це розповів співвласник господарства Анатолій Григорчук, пише журнал The Ukrainian Farmer.
За його словами, із непрямих витрат у сільгосппідприємстві найбільше на собівартість впливає орендна плата й витрати на ремонт техніки. А з прямих витрат найбільше на собівартість традиційно впливатимуть міндобрива.
«У нас витрати на комплексі добрива становлять 2-3 тис. грн/га, а на азотні добрива, залежно від культури, – в межах 3 тис. грн/га. Якщо не брати до уваги транспорті витрати, друге місце за часткою в собівартості належить ЗЗР, третє – паливо-мастильним матеріалам, і на четвертому місці – насіння. Витрати на пальне залежать від технології обробітку. Ми чизелюємо і частково переходимо на strip-till. Якщо взяти класичний strip-till, то витрати дизельного пального становлять до 10 л/га, але цю технологію поки що застосовуємо на незначних площах. Натомість чизелювання обходиться нам у середньому 16-17 л/га, а це досить багато»,
– зазначив Анатолій Григорчук.
Він пояснив, що витрати пального залежать від погодних умов, типу ґрунту й ступеня його зволоженості. Тобто за складних умов це може бути й більше як 20 л/га. Відтак частка пального в собівартості коливається, як і частка решти чинників залежно від культури й погодних умов року.
Нині у господарстві вже закупили на 90% азотні добрива для сезону-2025, комплексні добрива – на 80%, лишилося придбати ще мікродобрива та сульафат амонію. Завдяки постійному моніторингу цін азотні та комплексні добрива закупили за мінімальними цінами.