Агрономія

Протягом вересня в Україні тривало метеорологічне літо

Протягом вересня в Україні тривало метеорологічне літо

У вересні спостерігався літній характер погоди, тривало метеорологічне літо, рівень температури повітря відповідав показникам другої половини серпня за нормою. Для більшості областей вересень був аномально теплим, було досягнуто або на 0,1-2,4°С перевищено найвищу середню місячну температуру повітря вересня за період спостережень з 1961 року.

Про це інформує Укргідрометцентр.

Агрометеорологічні умови вересня були цілком задовільними для завершення вегетації пізніх с.-г. культур та збору урожаю. Сонячна погода сприяла збиранню кукурудзи, сої, соняшнику, гречки, проса, а також накопиченню цукрів у коренях буряків, у плодах та ягодах.

Умови для підготовки ґрунту під посів та сівби озимих зернових культур на більшості площ залишалися несприятливими через відсутність ефективних опадів та нестачу продуктивної вологи у ґрунті. За експертною оцінкою майже половина площ під сівбу озимини залишалися охопленими ґрунтовою посухою, верхній шар ґрунту був надзвичайно сухий.

Незважаючи на такі умови господарства центральних, північних та східних областей розпочали сівбу озимих культур. Посушливі погодні умови ускладнювали початковий розвиток вже посіяних озимих ріпаку та пшениці, місцями зерно не проростало тривалий час.

Лише у західних областях умови були задовільними для накопичення вологи у ґрунті та проведення сівби озимих культур. Із підвищенням зволоження ґрунту, на раніше засіяних площах, з’являлися та розвивалися сходи, поява яких тривалий час затримувалася через посуху.

У кінці місяця на окремих площах в озимини, засіяної у першій декаді вересня, відмічалося проростання зерна та утворення сходів. Стан рослин, що утворили сходи, переважно добрий. Проте, на багатьох площах східних та південних областей зерно озимої пшениці через дефіцит опадів та брак продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту не проростало більше трьох тижнів.

Нагадаємо, озимими в Україні вже засіяли 3,8 млн га.