Агрономія

Проблема низького вологозабезпечення дається взнаки навіть на крайній півночі України

Проблема низького вологозабезпечення дається взнаки навіть на крайній півночі України

ПП «Новгород-Сіверські Аграрні Інвестиції» групи компаній «РОСТОК-ХОЛДИНГ АГРО» обробляє землі на крайній півночі Україні – на Чернігівщині фактично біля кордону з росією. Через війну з 15 тис. га засівають тільки 9 тис. – поля, що лежать впритул до кордону, не можуть обробляти через постійні обстріли. До того ж проблема низького вологозабезпечення вже дається взнаки навіть у цьому регіоні.

Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише Олексій Калита, директор ПП «Новгород-Сіверські Аграрні Інвестиції» групи компаній «РОСТОК-ХОЛДИНГ АГРО».

«Я понад двадцять років працюю в сільському господарстві, останні десять років – у «Росток-холдингу», маючи агрономічну освіту, починав із посади агронома, тож на власному досвіді можу спостерігати кліматичні зміни. Зокрема торік було аномально мало вологи, особливо критичною ситуація склалася на час осінньої посівної – дощів не було взагалі. Довелося різко зменшити площі під озимою пшеницею: якщо зазвичай виділяємо 1,5-2 тис. га, то минулої осені – всього 300 га, адже сіяти в сухий піщаний ґрунт ризиковано»,

– зазначив Олексій Калита.

Натомість, за його словами, ухвалили рішення більше посіяти ярої пшениці – в умовах компанії її продуктивність задовільна, до того ж це не лише зерно, а й солома для тваринництва.

«Цього року також є певні тривоги щодо вологозабезпечення, оскільки зима була безсніжною, навіть Десна цієї весни не розливалася, як зазвичай. Однак поки що після дощів волога в ґрунті є, думаю, вистачить, щоб отримати сходи ярих. Якщо влітку будуть опади, сподіваємося на врожай»,

– зауважив фахівець.

Загалом технологію в ПП «Новгород-Сіверські Аграрні Інвестиції» спрямовано на збереження ґрунтової вологи. Для цього, зокрема, працюють із пожнивними рештками. Основний обробіток ґрунту – розпушення, тож пожнивні решти лишаються практично зверху. Це дає можливість упродовж вегетації зберігати ґрунтову вологу. Щоб допомогти їм розкластися, вносять селітру в нормі 50 кг/га, після чого дискують – така система добре працює.

Окрім того, намагаються якомога менше їздити технікою полем: вологу закрили, культивацію можуть не проводити й одразу сіють.

Нагадаємо, запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту достатні лише в частині областей.