Агрономія

Про виклики цього сезону та стратегічні рішення для зернових і ріпаку розповів фахівець

Про виклики цього сезону та стратегічні рішення для зернових і ріпаку розповів фахівець

Україна розпочала збір врожаю ранніх зернових культур та озимого ріпаку. Цьогорічний сезон вкотре довів – сільське господарство не прощає зневаги до кліматичних ризиків і відкриває можливості для тих, хто працює на випередження.

Про виклики та стратегічні рішення цього сезону розповів менеджер ТОВ «ДСВ-Україна» Микола Козлик.  

Микола Козлик

«Південні області країни традиційно першими вступили в жнива. Цьогоріч вони постраждали від численних природних катаклізмів, зокрема, критично малої кількості опадів, що значно ускладнило формування повноцінного врожаю. Однак і центральна, і північна частина країни не залишилися осторонь кліматичних коливань. Незважаючи на виклики, поточні прогнози врожайності є оптимістичними, особливо щодо озимої пшениці та ячменю. В портфелі нашої компанії є сорти, що продемонстрували високу витривалість до стресових умов, зберігаючи потенціал продуктивності навіть у цей складний рік»,

– зазначає Микола Козлик.

Унікальний вегетаційний сезон вирощування озимого ріпаку в  2024-2025 роках був, без перебільшення, нетиповим і складним. Протягом усього періоду рослини пережили:

  • суху осінь, з мінімальними запасами ґрунтової вологи;
  • безсніжну зиму, що не забезпечила захисту посівів;
  • тривалі зимові й ранньовесняні “вікна” з температурою до +20°C;
  • понад триразове повернення морозів після відновлення вегетації.

Дані фактори безпосередньо вплинули на розвиток культури:

– загибель слаборозвинених посівів;

  • пригнічення росту та зменшення габітусу традиційно високорослих гібридів;
  • затяжне, пульсуюче цвітіння, що ускладнило прогнозування фази достигання;
  • формування стручків і насіння в різні терміни, що призвело до нерівномірного дозрівання.

В центральній частині України спостерігається відставання в розвитку ріпаку на 10–14 днів, у порівнянні з попереднім роком, а також суттєва різниця в дозріванні насіння між верхнім і нижнім ярусами рослин.

«Як діяти в таких умовах?  На перший погляд ситуація здається хаотичною, проте вона відкриває простір для гнучкої стратегії збирання через десикацію або очікування природного достигання. Десикація – ефективний, але чутливий інструмент. Найбільш поширені варіанти десикації – обробка дикватом або солями гліфосату. Обидва мають як переваги, так і обмеження. Застереження: передчасне внесення будь-якого з препаратів може негативно вплинути на врожайність та якість насіння, тому ключовим є точне визначення фази готовності поля. Альтернатива – очікування природного достигання»,

– зазначає Микола Козлик.

Найбільш традиційний і водночас надійний метод – прямий обмолот без десикації, що базується на:

  • ретельному аналізі стану посіву;
  • прогнозі погоди;
  • готовності чекати на максимальні показники врожайності та якості.

Це підходить для господарств, які мають можливість гнучко планувати збір та оперативно реагувати на погодні вікна.

Тож погодні умови сезону 2024-2025 року, за словами фахівця, потребують індивідуального підходу до кожного поля.  Гібриди озимого ріпаку та сорти зернових з портфоліо ДСВ довели свою надійність, попри екстремальні умови. Вдале завершення сезону – це баланс між технологічною гнучкістю, технічним оснащенням, вчасно прийнятими рішеннями та обраним якісним посівним матеріалом.

ДСВ – Інновації для Вашого успіху!