Агрономія

«Пьотінгер Україна»: На здоровому ґрунті добре працює будь-яка технологія обробітку

«Пьотінгер Україна»: На здоровому ґрунті добре працює будь-яка технологія обробітку

Застосування будь-якої технології обробітку: no-till, strip-till, оранки буде доцільним на здоровому ґрунті, який може тримати свою структуру, не видуватися, не вимиватися, утримувати вологу та підтримувати родючість.

Про це під час конференції «День Агронома: Отримати гарантований урожай» розповів Володимир Мірненко, бренд-менеджер компанії «Пьотінгер Україна». 

На думку доповідача, зміна способу обробітку без вирішення проблем ґрунту – недієва. Це як застосовувати той чи інший спосіб масажу до тяжкохворого пацієнта. 

«Для давайте для початку вилікуємо пацієнта», – висловився образом Володимир Мірненко.

За його словами, брак опадів останніми роками лише загострив давню проблему структури ґрунту. У здорового ґрунту вміст гумусу має бути понад 2% – щоб могла триматися структура ґрунту. Цей ґрунт має містити достатньо кальцію, який міг би тримати структуру. 

Кальцій – це той цемент, що скріплює колоїди – цеглини будинку структури ґрунту.

Непродумане внесення азотних добрив вивільнило кальцій з колоїдних зв’язків, і він промився в глибокі шари.

Ґрунти зі зруйнованою структурою не можуть себе утримувати, виникають пилові бурі, водна ерозія, ґрунтова кірка. Глина і мул промиваються до глибини обробітку. Виникає шкідливе ущільнення, яке не дає розвиватися кореням рослин. 

«Для того, щоб зірвати ущільнення глибокорозпушувачі часто не потрібні, – сказав Володимир Мірненко. – Шкідливе ущільнення краще зривати знаряддями, що на 5-10 см глибші, ніж ущільнення. Треба піднімати увесь пласт ущільнення, а не нарізати смуги. При цьому вологість ґрунту має бути не більше 60%, щоб він не нарізався смугами. При двох шарах ущільнення важливо спочатку зривати перший, або обидва за один прохід. Ущільнення на глибині 40 см можна зривати чизельними насадками на плуги».

На думку Володимира Мірненка, для підтримки здоров’я ґрунту треба дотримуватися ряду принципів:

  • Підтримувати баланс його PH, для цього брати зразки для аналізів з різної глибини, балансувати живлення за лімітуючим фактором, проводити вапнування.
  • У сівозмінах чергувати культури з мичкуватою та стрижневою кореневою системами, культури з різним співвідношенням C:N.
  • Підтримувати баланс гумусу
  • Заборонити переїзди та роботи по розпушеному та нестиглому ґрунту
  • Застосовувати техніку з низьким тиском на ґрунт
  • Досліджувати шкідливе ущільнення, рихлити його лише тоді, коли необхідно і потрібним агрегатом на потрібну глибину, щоб не переміщувати це ущільнення глибше.

Читайте також: Українські ґрунти потребують агротехнологій з елементами біологізації, – думка