Агрономія

Посилюються ризики зниження зимостійкості озимих культур

Посилюються ризики зниження зимостійкості озимих культур

Друга декада січня характеризувалася теплою, як для цієї пори року погодою. В окремі дні спостерігалося різке зниження температури повітря вночі, а в денні години температура повітря місцями підвищувалася до не очікуваних для зимового періоду показників. Такий температурний режим не вніс істотних змін у стан перезимівлі озимих культур, проте ризики зниження їх зимостійкості не тільки залишаються, але й значною мірою посилюються. 

Про це йдеться в аналітичній довідці НААН.

Незначні опади у вигляді дощу, мокрого снігу, а у північних та західних областях – снігу випали майже на всій території країни.

За даними наукових установ НААН середня температура повітря знаходилася у межах – від 2,5°С морозу до 2,1°С тепла і була на 3,3-6,6°С вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні місцями підвищувалася до 6,9-14°С тепла, мінімальна – у найпрохолодніші ночі знижувалася до 3,2-9°С морозу.

Температура ґрунту на глибині 5 см становила 1,7°С тепла, ґрунт промерз на глибину 4-6 см.

За відсутності снігового покриву температура ґрунту на глибині залягання вузлів кущіння (3 см) місцями могла знижуватись до 1-5°С морозу і нижче, що значно вище критичних меж вимерзання навіть для слаборозвинених рослин. Розрахункова критична температура вимерзання добре розвиненої з осені пшениці озимої середньої морозостійкості на початку другої декади січня становила 14-15°С морозу; пшениці озимої у фазі «сходи» – 12-14°С; жита озимого – 14-16°С; ячменю озимого – 9-11°С морозу.

Середня кількість опадів, за даними наукових установ НААН, становила: у Київській області – 11,8 мм, висота снігового покриву на полях – 2-4 см; у Львівській – 13,0 мм, сніговий покрив утворився на талому ґрунті, станом на 14.01 його висота – 8-10 см.

Нагадаємо, упродовж минулого тижня озимі перебували у стані неглибокого зимового спокою.