Агрономія
Головне:
Агрономія

Посівам соняшнику загрожує новий небезпечний шкідник — нісіус

Нісіус (Nysiussp.) — вид шкідника соняшника, який другий рік поспіль масово спостерігається в окремих господарствах південної зони вирощування і в значній мірі пошкоджує насіння культури.

Про це повідомив Михайло Філатов, доцент факультету захисту рослин Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Враховуючи величезні площі соняшника, а також значний період часу від достигання до його збирання, у цього виду є всі можливості стати одним з основних шкідників соняшника», — переконаний

Нісіус відноситься ця комаха до ряду Напівтвердокрилі або Клопи, родини Lygaeidae — земляні клопи, англійська назва — насіннєві клопи (seed bugs). Вони невеличкі за розміром, довжина тіла 3,5-4 мм, частіше неяскравого забарвлення, переважають сірі, коричневі відтінки.

Назву «насіннєві» ці клопи отримали завдяки тому, що значна кількість видів живиться дозріваючим і зрілим насінням різних рослин. А «земляні» тому, що часто живуть на поверхні ґрунту і в підстилці, де живляться опалим насінням.

Трапляються до холодів, численні — у серпні-жовтні.

«Саме тривалий термін активності та живлення стиглим насінням дало змогу земляним клопам використовувати соняшник як кормову рослину», — пояснює експерт.

У світі відомо близько 100 видів роду нісіус, низка видів має економічне значення.