Агрономія

Попереджають про поширення перелітної сарани на Одещині та Харківщині

Попереджають про поширення перелітної сарани на Одещині та Харківщині

У південних районах Республіки Молдова, розташованих поблизу Болградського району Одеської області, поширена перелітна сарана (Locusta migratoria). Також її виявили на території Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області, де запроваджений особливий режим захисту рослин.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Зважаючи на це, необхідно терміново провести обстеження сільськогосподарських угідь, неорних земель, пасовищ, місць біля водойм, особливо територій, які межують з Республікою Молдова, для своєчасного виявлення та недопущення поширення осередків з високою чисельністю перелітної сарани.

Сарана – типовий поліфаг, тобто харчується усіма рослинами, але надає перевагу злаковим культурам – кукурудзі, просу, сорго, пшениці, а також очерету, пирію тощо. На культурних рослинах сарана об’їдає усі наземні частини, насамперед листя, на зернових – відгризає колоски, поїдають також й соковиті плоди.

Саранові найагресивніші та найшкідливіші у світі, особливо стадні види, яким властиві періодичні масові розмноження, що завдає великих збитків сільському господарству. Сарана завжди з`являється несподівано, як стихійне лихо, якому важко зарадити. 

Аби шкідник не став несподіванкою, треба постійно проводити моніторинг у місцях резервації та, у разі виникнення загрози, терміново вживати заходи для знищення.

В умовах України з родини саранових доволі поширені сарана італійська, або прус; перелітна, чи азійська, і підвид: середньоруська, мароканська та різні види кобилок: блакитнокрила, темнокрила, білосмугаста, чорносмугаста, безкрила, лучна тощо. Загалом близько 20 видів.

Нагадаємо, ареал поширення сарани може збільшитися до 25% через потепління клімату.