Агрономія

Понад 50% світових втрат фосфору в сільському господарстві припадає на ерозію грунтів

Такого висновку дійшли науковці Міжнародної дослідницької групи, очолюванаої професором Христиною Алевелл. Вони, зокрема, проаналізували, які континенти і регіони світу страждають від найбільшої втрати фосфору, пише phys.org.

Як зазначається, експерти об’єднали просторово-дискретні глобальні дані з високою роздільною здатністю про вміст фосфору в ґрунтах з локальними темпами ерозії. Виходячи з цього, вони підрахували, скільки фосфору втрачається в результаті ерозії в різних країнах.

Раніше експерти повідомляли про втрати в першу чергу через відсутність переробки, харчових і кормових відходів, а також загального нераціонального використання фосфорних ресурсів.

«Ерозія вимиває пов’язаний з мінералами фосфор з сільськогосподарських грунтів у водно-болотні угіддя і водойми, де надлишок поживних речовин (званий евтрофікацією) завдає шкоди водним організмам», – йдеться в повідомленні.

Так, дослідники підтвердити свої розрахунки, використовуючи опубліковані в усьому світі дані вимірювань вмісту фосфору в річках: підвищений вміст фосфору у водах відображає розрахункові втрати фосфору в ґрунті у відповідному регіоні.

Мінеральні добрива можуть замінити втрачений фосфор на полях, але не всі країни однаково здатні їх використовувати. Хоча для таких країн, як Швейцарія, рішення можливі завдяки органічним добривам і щодо замкнутих циклів фосфору в сільському господарстві. Найбільші втрати фосфору реєструють Африка, Східна Європа і Південна Америка, маючи обмежені можливості вирішення цієї проблеми.

Наразі невідомо, коли закінчаться запаси фосфору для світового сільського господарства. Нові великі родовища були відкриті кілька років тому в Західній Сахарі і Марокко, хоча їх доступність викликає сумніви. Крім того, Китай, Росія і США все більше розширюють свій вплив у цих регіонах. У свою чергу вони також можуть контролювати цей важливий ресурс для майбутнього глобального виробництва продовольства. В Європі практично немає власних родовищ фосфору.

«Різке скорочення масштабів ерозії грунтів є важливим кроком для світового сільського господарства. Землевпорядники можуть зменшити ерозію, наприклад, за допомогою мульчування, внесення гною і створення міжрядь, а також за допомогою адаптованої до рельєфу обробки грунту», – вважають науковці.