Агрономія

Погода не сприяє: на Черкащині озимину посіяли на 76% запланованих площ

Дефіцит опадів та посушлива осінь зумовила жорстку тривалу посуху та вплинула на посівну кампанію на Черкащині. Наразі в області озимі зернові засіяли на 152 тис. га, що становить 76% від плану.

Про це повідомляють у Департаменті агропромислового розвитку Черкаської ОДА.

Засіяні площі на 53 тис. га менші, ніж були у 2018 році. Зокрема, цьогоріч посіяли 142 тис. га озимої пшениці, майже 8,5 тис. га озимого ячменю, 1 тис. га озимого жита. Крім того, озимого ріпаку – 23 тис. га (57% до прогнозу).

За даними районних структурних підрозділів агропромислового розвитку, в області отримали 98% сходів на 149 тис. га. Стан посівів характеризується як добрий на 26% площ, або на 38 тис. га. Задовільні посіви на 43% площ, або 64 тис. га, та слабкі й зріджені на 30% площ, тобто 45 тис. га.

Загиблі посіви – на 1,2 тис. га, що становить 1% від отриманих сходів.

Крім того, отримали 90% (20 тис. га) сходів озимого ріпаку. В доброму стані – 19%, у задовільному – 29% та слабкі зріджені – 37%, загинуло – 16%.

«Погодні умови осені для початкових етапів росту та розвитку озимих культур на більшості площ виявилися критичними, відбувалася затримка проростання зерна, сходи формувалися нерівномірні, плямисті, не утворювалися вузлові корені. Через дефіцит вологи у ґрунті рослини відставали у розвитку порівняно із середніми багаторічними показниками на 2-3 тижні», – зазначив директор Департаменту Ігор Колодка.

За даними спостережень, проведених лабораторією аерокосмічного зондування Інституту агроекології і природокористування НААН, у Черкаській області спостерігається відхилення умов розвитку рослинності у гіршу сторону, порівняно з середніми даними багатьох років.

Це пов’язано з критичними умовами зволоження посівного шару ґрунту. Так, відсоток доступної вологи у ґрунті майже на всій території країни не перевищує 30%, у центральних областях – 20%. Найгірший стан (до 10%) спостерігається у Черкаській, Кіровоградській та Одеській областях.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!