Агрономія

Подекуди у Степу сходи озимих зріджені через дефіцит опадів під час сівби

Подекуди у Степу сходи озимих зріджені через дефіцит опадів під час сівби

У другій та на початку третьої декади жовтня спостерігалася нестійка погода з опадами та заморозками на ґрунті. Середньодекадна температура повітря виявилася на 0,5 вище за середню багаторічну і становила 8,3ºС тепла. Рослини озимих колосових культур здебільшого перебувають у фазах сходи – 3-й листок, початок кущення, озимий ріпак – у фазах 2-4 листочки, формування розетки. У Степу на окремих площах сходи зріджені, що зумовлено недостатньою кількістю вологи в ґрунті під час сівби культур.

Про це йдеться у звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.

Повсюди у посівах озимих зернових колосових культур розвиваються та в допороговій чисельності шкодять хрестоцвіті блішки, злакові мухи (шведські, гессенська, чорна пшенична, опоміза), попелиці, цикадки.

В степових, подекуди лісостепових областях у посівах озимої пшениці, розміщених здебільшого після стерньових попередників, личинки хлібного туруна (жужелиці) за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили до 2% рослин. Личинки знаходяться в І та ІІ віковій групі.

Гусениці озимої совки в чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили до 5% рослин озимих культур. За надпорогової чисельності (2-3 і більше личинок жужелиці, гусениць озимої совки на кв.м) та температури повітря не нижче +5°С озимі зернові у фазу кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскуванням дозволеними препаратами.

Подекуди на ранніх посівах озимих пшениці та ячменю у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській, Київській, Миколаївській, Тернопільській, Чернігівській областях відмічається слабкий розвиток борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей.

Нагадаємо, за даними науковців НААН, посіяні після 10 жовтня озимі зернові будуть вразливими до умов перезимівлі.