Поблизу Чорнобиля все ще збирають радіоактивні врожаї, - дослідження
Культури, що вирощуються поблизу Чорнобиля, все ще забруднені через аварію на ЧАЕС 1986 року.
Про це свідчать результати дослідження лабораторії Університету Ексетера і Українського інституту сільськогосподарської радіології, пише sciencedaily.com.
Вчені, зокрема, проаналізували зерно пшениці, жита, вівса та ячменю і виявили, що концентрація радіоактивних ізотопів (стронцію-90 та цезію-137) майже в половині зразків перевищує безпечну норму.
«Ми зосередили увагу на стронції-90, оскільки відомо, що на сьогодні він наявний у ґрунті переважно у біодоступній формі, тобто він може бути засвоєний рослинами», – зазначила провідний автор дослідження, доктор Ірина Лабунська (дослідницька лабораторія Грінпіс з Університету Ексетера).
За її словами, моніторинг товарів, що містять стронцій-90, завершився у 2013 році, втім, як показує дослідження, цю практику слід продовжувати.
«Люди повинні бути поінформовані щодо забруднення ґрунту та рослин, і їх слід консультувати щодо найбезпечніших способів ведення сільського господарства. Ми виявили дуже високий вміст стронцію-90 у деревній золі, хоча багато людей все ще використовують золу від пожеж як добриво для врожаю», – зауважила дослідниця.
У ході дослідження проаналізовано 116 зразків зерна, зібраних протягом 2011-19 років з полів у 13 населених пунктах в Іваньківському районі України – приблизно за 50 км на південь від електростанції та за межами «зони відчуження». Зразки деревини – переважно сосни – були зібрані з 12 місць в тому ж районі протягом 2015-19 років.
Дослідники виявили:
- 45% зразків зерна з північно-східної частини Іванківського району містили стронцій-90 на рівні вище допустимого для споживання людиною. Така ситуація, ймовірно, зберігатиметься ще принаймні ще десять років.
- Беручи до уваги як стронцій-90, так і цезій-137, концентрації спільної активності цих ізотопів були вище допустимих рівнів у 48% зразків зерна.
- Змодельовані дані показують, що більша частина Іванківського району може вирощувати зерно, що містить стронцій-90 в межах відповідних українських допустимих рівнів.
- Щодо деревини, то, за підрахунками вчених, вміст стронцію-90 може перевищувати допустимі рівні для дров у лісах з величезних територій на північному сході Іванківського району.
- Деревина з цих територій все ще може містити стронцій-90 вище допустимого рівня до кінця цього століття.
- В одній пробі золи з домашньої дров’яної печі рівень стронцію-90 у 25 разів перевищував показники з найбільш забруднених проб деревини, зібраної в ході цього дослідження.