Підвищення температури повітря обумовило повільний вихід шкідників з місць зимівлі

Погодні умови протягом звітного періоду, характеризувались перемінною погодою, відмічалось чергування теплої погоди з прохолодною дощовою погодою. Максимальна температура повітря підвищувалась до +150 С градусів тепла, мінімальна знижувалась до +30С (нічні години), що в свою чергу обумовило повільний вихід шкідників з місць зимівлі та заселення ними посівів, але вплинуло на розвиток хвороб озимих зернових та ріпаку.
Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.
У Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Черкаській областях на 2-11% площ озимих зернових, розміщених після стерньових попередників, живляться личинки хлібної жужелиці. Ними за середньої чисельності 0,3-2 екз. на кв. м пошкоджено до 3% рослин. У Дніпропетровській, Херсонській областях личинки фітофага третього віку завершують живлення на 11% обстежених площ посівів озимої пшениці.
Гусениці озимої совки старших віків щільністю 0,5-2, макс. 3 (в осередках Дніпропетровської обл.) екз. на кв. м пошкодили до 1,5% рослин озимих пшениці та ріпаку. Враховуючи, що личинки жужелиці можуть шкодити до кінця квітня, захисні заходи рекомендується проводити у крайових смугах або в осередках надпорогової чисельності жужелиці (ЕПШ понад 3-4 і більше личинок на кв.м) та інших фітофагів через обприскування посівів дозволеними до використання інсектицидами.
У Одеській, Миколаївській, Полтавській, Харківській, Херсонській областях відмічають крайове заселення посівів піщаним мідляком. Фітофагом заселено до 4% від обстеженої площі озимих зернових культур за чисельності 0,3-3 екз. на кв.м. Пошкоджено 1% рослин в слабкому ступені.
У посівах озимих та ярих зернових колосових культур продовжується активне розселення та шкідливість хлібних блішок, п’явиць, злакових попелиць, цикадок, які в допороговій чисельності пошкодили 1-3% рослин. У теплі сонячні дні на 100 п.с. уловлювалось 2-8 екз. злакових мух (шведські, гессенська, пшенична). Зростання активності фітофагів очікується із встановленням сухої жаркої погоди.
У лісостепових та поліських областях (Вінницькій, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Львівська, Сумська, Тернопільська, Харківська, ін. обл.) за прогрівання ґрунту активізувалось переміщення перезимувалих личинок ґрунтових шкідників (чорнишів, коваликів, хлібних жуків, хрущів) у верхні шари ґрунту.
У Дніпропетровській, Київській, Миколаївській, Одеській, Полтавській та Херсонській областях у теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх ураховують по 0,1-2 екз. на кв. м. Статеве співвідношення: самиці – 55%, самці – 45%. Середня маса самиць – 110 мг, самців – 105-107 мг. Масовий переліт клопів з місць зимівлі у посіви відбуватиметься за настання стійкого потепління (за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів).
Нагадаємо, можливе стрімке поширення септоріозу озимої пшениці через накопичення збудника в посівах.