Агрономія

Під які культури не можна застосовувати сидерати, – досвід

Рослини, які входять у сумішки сидератів, не мають перегукуватися з основними культурами у сівозміні, щоб не накопичувати хвороби та шкідники. Тобто якщо наступна культура після сидератів – соя, то в суміші не має бути гороху, бобів і люпину.

Про це розповів керівник ТОВ «Харківське насіння» Віктор Філатов в інтерв’ю в журналі The Ukrainian Farmer.

Також, за його словами, потрібно розуміти, що період вегетації достатньо обмежений. Тому для більшості території України сидерати встигають посіяти після всіх основних культур, які збирають максимум до 25 серпня, а в ідеалі – впродовж липня.

«Після ріпаку, пшениці й навіть після олійного льону, деяких бобових ми ще можемо встигнути, а ось після соняшнику, сої та кукурудзи, які зазвичай збирають у вересні-жовтні, не вистачить вегетації. Звісно, є озимі сидерати. Щоправда, вони будуть доречними тільки в тих регіонах, де не лімітує волога. Якщо ми посіємо жито, інкарнатну конюшину або озиму вику, для формування нормальної маси їм потрібна буде вегетація впродовж травня, і вони використовуватимуть вологу, що накопичується. Це може бути критичним. Тому в умовах недостатньої кількості опадів краще не висівати озимі сидерати. А це дві третини території України»,

– зазначив Віктор Філатов.

Він наголосив, що озимі сидерати можна сіяти або де є зрошення, або підтоплення, або є критичніші умови, зокрема, схили, які потрібно укріплювати. Тобто потрібно розуміти, який чинник буде більш значущим для отримання врожаю наступної культури.

Хоча на заболочених ділянках на Волині або Львівщині можна експериментувати й отримувати непогані результати по озимих покривних. Тільки потрібно розуміти, що віка або жито хоча б половину травня мають вегетувати. Бо загортати сидерати в ґрунт, коли вони не досягли 15 см, немає жодного сенсу, додав аграрій.

Нагадаємо, у ТОВ «Харківське насіння» завдяки сидератам у господарстві в 2-3 рази підвищили рівень фосфору в ґрунті, а кількість органічної речовини в ґрунті за 15 років застосування сидератів зросла вдвічі.