Агрономія

Перспективним є мульчувальний обробіток ґрунту, за якого на поверхні лишається не менше 60-80% рослинних решток

Погодні умови для вирощування культур на богарі стають максимально жорсткими й вкрай непрогнозованими. Агротехнічні заходи вирощування культур з елементами вологозахисного спрямування практично себе вичерпують, а невчасне і невдале їх проведення перетворюється на досить дорогі й невиправдані. Якщо така тенденція до змін клімату в умовах глобального потепління збережеться й надалі, що цілком припустимо, подальше підвищення температури навіть на кілька градусів призведе до скорочення на 30-40% урожаю сільськогосподарських культур.

Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише кандидат сільськогосподарських наук Сергій Артеменко (ДУ Інститут зернових культур НААН України).

За його словами, важливим заходом, що забезпечує накопичення та ефективне збереження вологи в ґрунті, є мульчувальний основний обробіток ґрунту, за якого на поверхні лишається не менше як 60–80% рослинних решток.

«Мульчування пожнивними рештками й соломою забезпечує суттєве зменшення витрат вологи, а найбільший ефект формується, якщо шар мульчі становить не менше як 3 см»,

– зазначає Сергій Артеменко.

Нагадаємо, науковці описали типові прояви кліматичних змін у зоні Північного Степу України. Як повідомлялося, другий період вегетації сільгоспкультур останніми роками характеризується підвищенням середньодобової температури на 1,5-2,8°С.