Агрономія

Названо передові рішення для контролю хвороб соняшнику

Названо передові рішення для контролю хвороб соняшнику

Хвороби насіння, стебла та листового апарату, а згодом –  корзинок із року в рік стають причиною суттєвих втрат врожаю соняшнику. Тому розпочинати фунгіцидний захист культури необхідно зі стадії обробки насіння і продовжувати його згідно із системою захисту під час вегетації.

«Стратегія фунгіцидного захисту соняшнику заснована, в першу чергу, на комплексі заходів для попередження інфікування, а також локалізації перших проявів хвороб на культурі. Саме тому кожна обробка фунгіцидами – від протруювання і до обприскувань в період вегетації надзвичайно важлива. Повністю відмовитися від фоліарних обприскувань – автоматично дорівнює наразити культуру на небезпеку ураження комплексом хвороб, а себе – на потенційні збитки, пов’язані із втратою якісних та кількісних показників врожайності. Тому в поточному сезоні необхідно на постійній основі проводити моніторинг полів і застосовувати відповідні високоефективні фунгіциди, особливо у фази 3-5 пар листків, утворення «зірочки» та цвітіння проти корзинкових гнилей (найшкодочиннійший – склеротиніоз)»,

– зазначає керівник департаменту агротехнологій компанії Ukravit Олександр Мигловець.

Для надійного контролю поширених хвороб соняшнику Олександр Мигловець рекомендує обирати фунгіциди широкого спектра дії. У продуктовому портфелі компанії можна виділити продукти Капітал (азоксистробін, 150 г/л + ципроконазол, 60 г/л + епоксиконазол, 50 г/л)  та Ріальт (піраклостробін, 300 г/л + боскалід, 200 г/л).

Капітал завдяки поєднанню трьох діючих речовин забезпечує контроль широкого спектра хвороб як оброблених рослин, так і нового приросту. Азоксистробін при потраплянні на листову поверхню рослин переміщується акропетально і трансламінарно й здатен контролювати збудників із 4-х класів – Аскоміцети, Базидіоміцети, Дейтероміцети та Ооміцети. Ципроконазол інгібує біосинтез стеринів, в тому числі ергостеролу, у клітинах грибів і, на відміну від інших інгібіторів біосинтезу стеринів, проявляє ширший спектр дії. А епоксиконазол блокує утворення ергостеролу у клітинах грибів, внаслідок чого вони не можуть сформувати клітинні мембрани і припиняють свій розвиток.

Крім того, фунгіцид покращує використання вологи, фотоасиміляцію, збалансовує азотний обмін та пригнічує утворення етилену, а також поліпшує фотосинтетичну активність, що позитивно відбивається на загальному розвитку культури. Оптимальним часом у більш посушливих регіонах буде перша обробка, у більш зволожених – друга.

Ріальт – це новітній  SDHI-вмісний фунгіцид, який забезпечує профілактику, лікування та тривалий контроль розширеного спектра хвороб. Піраклостробін у його складі – це локально-системна діюча речовина із трансламінарними властивостями, що забезпечує захисну та лікувальну дію. Він блокує транспорт електронів у дихальному ланцюжку мітохондрій, що призводить до блокування дихання патогена та його здатності виробляти енергію, через що проростання спор та ріст росткових трубок не відбувається. А боскалід володіє локально-системною дією із профілактичними та лікувальними властивостями.

Після обприскування частина діючої речовини залишається на поверхні рослини, а решта проникає всередину, поширюється трансламінарно і по ксилемі акропетально. Ця діюча речовина є інгібітором сукцинатдегідрогенази (SDHI) в мітохондріальному ланцюзі транспорту електронів, де блокує ключовий етап дихання клітин, в результаті чого порушується енергопостачання патогенів.

Препарат також має виражений фізіологічний ефект, завдяки якому подовжується вегетація культури, що позитивно позначається на якісних показниках майбутньої врожайності.  Найкращим періодом застосування фунгіциду є бутонізація-цвітіння.