Названо регіони з найбільшою загрозою шкодочинності підгризаючих совок
У 2022 році слід очікувати повсюдного розповсюдження підгризаючих совок, за сприятливих умов для розвитку та розмноження можливе осередкове збільшення чисельності і шкодочинності у посівах озимих, просапних та овочевих культур.
Про це йдеться у прогнозі фітосанітарного стану агроценозів України, розробленому фахівцями Держпродспоживслужби.
Заселеність полів сівозміни підгризаючими совками, за результатами осінніх ґрунтових обстежень, сановить 35% від обстежених площ з чисельністю 0,6 екз. на кв.м, що на рівні попереднього року. Найбільша середня чисельність була 0,7-0,8 екз. на кв.м (Волинська, Донецька, Херсонська, Хмельницька, Рівненська обл.).
У посівах озимини під урожай 2022 р. середня щільність шкідників на рівні минулого року – 0,5 екз. на кв.м на 36% заселених площ (було 41%). Найвища щільність зимуючих гусениць в озимині – 0,7 екз. на кв.м виявлено у Київській, Хмельницькій, Донецькій і Сумській областях.
Підгризаючі совки, до комплексу яких входять совки іпсилон, дика, південна, пшенична, а зазвичай домінують озима та оклична (Scotia segetum Schiff та S.Exclamationis), поширені і шкодять в усіх регіонах на просапних, овочевих культурах, озимині. В період вегетації 2021 р. чисельність і шкідливість підгризаючих совок знаходились на рівні попереднього року.
Інтенсивний розвиток шкідників дещо стримували погодні умови, а саме: температура повітря у першій половині вегетації була нижче за норму, подекуди перезволоження грунту, в окремі періоди у багатьох регіонах реєстрували посушливі умови.
Середня чисельність гусениць першого і другого поколінь в більшості 6 областей на просапних, овочевих культурах, озимині становила 0,1-0,7 екз. кв.м, в окремих господарствах до 0,8-1 екз. на кв.м (Київська, Львівська, Херсонська обл.). Максимальна чисельність гусениць становила 1-2 екз. на кв.м, в осередках Волинської, Запорізької, Полтавської, Миколаївської областей – 3 екз. на кв.м.
У Сумській області на овочевих до 4 екз. на кв.м. У Запорізькій області на локальних ділянках просапних кількість шкідників досягала 6 екз. на кв.м. Фітофагами було пошкоджено, переважно у слабкому ступені, від 1 до 8%, осередково – від помірного до сильного ступеню 9-12% рослин сільськогосподарських культур (Запорізька, Миколаївська, Херсонська, Хмельницька обл.), на окремих площах Волинської та на просапних Запорізької областей – до 20-24% рослин.
Нагадаємо, потепління на півдні зумовило активізацію шкідників.