Агрономія

Названо переваги та недоліки локального застосування туків на посівах кукурудзи

Названо переваги та недоліки локального застосування туків на посівах кукурудзи

Недоліки розкидного внесення туків на посіви кукурудзи частково усуваються, якщо розміщувати їх в обмеженому об’ємі ґрунту. Це досягається шляхом локального (ґрунтового) загортання добрив на глибину 10–20 см стрічками через 20–70 см, що дозволяє мінімізувати їх контакт із поверхнею ґрунтових агрегатів і скоротити втрати поживних речовин унаслідок мікробіологічного закріплення, хімічної трансформації та фізичного поглинання.

Про такі результати досліджень науковців ІЗК НААН в умовах північного Степу України пише журнал The Ukrainian Farmer.

Спосіб локалізації збільшує коефіцієнти використання макроелементів – амонійна форма азоту протягом тривалішого часу доступна рослинам, що створює передумови для зниження кількості нітратів у зерні кукурудзи.

Разом із тим локальне внесення добрив не є гарантією підвищення продуктивності рослин, а реалізація його потенційних можливостей залежить від низки чинників. За нашими даними, застосування агрозаходу навесні на фоні рослинного мульчування було ефективним тільки в гостропосушливі роки з інтенсивним наростанням позитивних температур повітря до сівби кукурудзи, коли зростання врожаю, порівнюючи з розкиданням туків, досягало 0,19–0,39 т/га.

Пов’язано це з розміщенням добрив у вологозабепеченому прошарку чорнозему і поліпшенням мінерального живлення рослин за несприятливого поєднання гідротермічних елементів погоди. В умовах середньої і високої зволоженості орного шару відмінності в урожайності зерна за цими варіантами досліду відсутні.

Недоцільно вносити добрива локальним способом навесні за вологості ґрунту вище 25% (небезпека переущільнення орного шару) або нижче 15% (ймовірність підвищення осмотичного тиску ґрунтового розчину в осередку туків і загибелі кореневих волосків), нерівномірного розподілу післяжнивних решток на поверхні поля (погіршення якості робіт), а також на сильно розчленованих схилах (мілке заорювання в улоговинах місцевості).

У посушливі роки (кількість опадів в період вегетації кукурудзи менше за 150 мм) зареєстровано позитивні результати за диференційованого викристання мінеральних добрив на схилах.

Варіант із роздільним внесенням фосфору і калію восени врозкид, азоту – навесні локально за врожайністю перевершував варіант з осіннім внесенням NPK за всіх способів мульчувального обробітку з надбавкою 0,09-0,13 т/га зерна.

Це зумовлено скороченням втрат азотних сполук від міграції, денітрифікації та різних видів ерозії в холодний період року (листопад-березень), меншою тривалістю контакту добрив з рослинними рештками та максимально можливою синхронізацією термінів їх загортання з термінами сівби кукурудзи.

Раніше повідомлялося, як спосіб обробітку ґрунту під кукурудзу впливає на доступність NPK.