Агрономія

Названо переваги й недоліки різних способів обробітку ґрунту для кукурудзи

Названо переваги й недоліки різних способів обробітку ґрунту для кукурудзи

Різні способи обробітку ґрунту мають свої плюси та мінуси для кукурудзи. Так, відвальний обробіток забезпечує добрий контроль бур’янів, гуміфікацію та можливість зменшення норм унесення добрив. Чизель допомагає зменшити вітрову та водну ерозії ґрунту, як порівняти з оранкою чи обробітком диско[1]вою бороною. А ось недоліки і відвального, і чизельного обробітків – відчутні втрати ґрунтової вологи, значні витрати пального і затрати на людську працю.

Про це пише Ігор Ковальчук, керівник групи технічної підтримки напряму насіння кукурудзи компанії «Сингента» в журналі The Ukrainian Farmer.

Застосовування ресурсоощадних технологій також мають свої переваги та недоліки. Наприклад, за mini-till зменшує ерозію ґрунту, а no-till забезпечує збереження ґрунтової вологи, мінімальні витрати пального і праці, покращення умов для розвитку біоти, максимальний контроль ерозії ґрунту. Але протягом трьох років і більше (залежно від стану поля) це також і зниження врожайності відносно традиційного обробітку.

Крім того, за mini-till ви отримуєте значні витрати ґрунтової вологи, недостатній контроль ерозії ґрунту, а за no-till – більшу залежність від гербіцидів, мінімальну гуміфікацію ґрунту, збільшення норм витрат азотних добрив, повільне прогрівання ґрунту, погіршення аерації кореневої системи.

«Загалом традиційні технології ґрунтообробітку працюють більшою мірою, ніж економічно ощадливі. Але коли на ваших полях є великий запас сажкових хвороб, то без плуга ви ніяк не впораєтеся із цією проблемою, тому що із сажкою не бореться жодна хімія. До того ж, якщо ви переходите, наприклад, на no-till, то всі його переваги відчуєте не раніше ніж через 3–5, а то й 7 років, залежно від стану вашого поля (саме стільки потрібно для відродження мікробіоти ґрунту). А в цей перехідний період готуйтеся до зниження рентабельності кукурудзи», – зазначив Ігор Ковальчук.

Раніше повідомлялося, як ефективність добрив на кукурудзі залежить від обробітку ґрунту та як спосіб обробітку ґрунту під кукурудзу впливає на доступність NPK.