Агрономія

Названо найкращі попередники для соняшнику в умовах Степу

Названо найкращі попередники для соняшнику в умовах Степу

Як показали досліди Миколаївської ДСДС, найвищу врожайність соняшнику одержано по попереднику пшениця озима, бо після її збирання в 1,5-метровому шарі ґрунту містилося продуктивної вологи більше, ніж після ячменю озимого й кукурудзи на силос відповідно на 18 та 50% і вдвічі більше, ніж після кукурудзи на зерно, пише журналі The Ukrainian Farmer.

Менш задовільними попередниками були ячмінь озимий і ярий, овес, кукурудза, по яких урожай знижувався на 13-23%.

За вирощування соняшнику після кукурудзи на силос забур’яненість посівів перед збиранням урожаю була в 1,5-2 рази більшою, ніж після пшениці озимої. Такі сівозміни обов’язково повин ні мати поле чорного (зайнятого) пару й не розміщувати інші культури, які споживають багато вологи з ґрунту, особливо з глибоких його шарів, для формування свого врожаю.

Так, в умовах південного Степу не бажано мати в таких сівозмінах ріпак, люцерну, адже вони сприяють поширенню хвороб, а кукурудза на зерно, сорго виснажують ґрунт і зменшують запаси продуктивної вологи в ньому. У сівозмінах зі скороченою ротацією дуже важливо враховувати й вплив окремих ланок сівозмін.

У досліджуваних п’ятипільних сівозмінах найвищий урожай формується в сівозмінній ланці чорний пар – пшениця озима – соняшник. Заміна чорного пару на горох і зайнятий пар, а також озимої пшениці на озимий ячмінь суттєво не знижує врожайність соняшнику.

Раніше повідомлялося, яке найоптимальніше насичення сівозмін соняшником у Степу.