Агрономія

Названо інноваційні розробки в системі захисту соняшнику від вовчка

Однією з нових стратегій, спрямованих на стимулювання суїцидального проростання насіння вовчка, може стати використання гіберелінів.

Про це AgroTimes повідомив Сергій Хаблак, начальник відділу впровадження та моніторингу технологій у рослинництві Агрохолдинг A.G.R. Group.

«Гібереліни викликають проростання насіння деяких аутотрофних видів рослин і складають дешеву альтернативу природним біорегуляторам для боротьби з насінням паразита», – пояснив агроном.

Існують й інші стимулятори проростання насіння вовчка. Наприклад, грибні метаболіти котіленінів і фуцікоцінів, рослинні гормони жасмонат індукують проростання насіння вовчка.

Крім того, лікарська рослина хаутюйнія серцеподібна виробляє і ексудує стимулятори, які є стабільними в ґрунті.

Інтерес являють також метаболіти гриба Alternaria tenuis, що виділяють тенуазонову кислоту з інгібіційною активністю на насіння вовчка. Однак ефективність тенуазонової кислоти доведено тільки в лабораторних умовах.

Амінокислота метіонін, яку виробляють у великих комерційних обсягах як добавку для корму тварин, сильно інгібує ранній розвиток вовчка без фітотоксичного ефекту в соняшнику. З огляду на це метіонін може бути використаний як гербіцид від вовчка, але потрібні польові випробування для підтвердження його ефективності від паразита.

Розглядається можливість уведення спрямованої селекції щодо зменшення виділення корінням у ґрунт стріголактонів.

З тією самою метою пропонується обприскувати гібриди соняшнику речовинами котілімідами, які зменшують синтез стріголактонів, що призводить до пригнічення проростання насіння паразита. На основі стріголактонів створений синтетичний препарат GR24 і його аналоги з метою їх внесення в ґрунт для стимулювання проростання насіння вовчка. Однак застосування цих препаратів обмежується високою вартістю й швидким розкладанням у ґрунті.

Нагадаємо, наука просунулася у розробці нової стратегії захисту соняшнику від вовчка.