Агрономія

Названо найбільш шкодочинні періоди шкідливої черепашки для пшениці

Названо найбільш шкодочинні періоди шкідливої черепашки для пшениці

У клопа шкідливої черепашки розрізняють два найбільш шкодочинні періоди. Для пшениці озимої перший припадає на фазу виходу рослин у трубку – колосіння, коли шкодять клопи, що перезимували. Другий період починається з фази формування зернівки й триває до повної її стиглості. У цей період найбільш сталу небезпеку становлять личинки старших віків і молоді клопи, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Для першого періоду характерним є кількісне зменшення врожаю зерна внаслідок пошкодження продуктивних стебел. Пошкодження вегетативних органів у фазу виходу рослин у трубку може призвести до зниження врожаю навіть до 50%.

Пошкодження колоса в період колосіння спричиняє часткову або повну білоколосицю, що призводить до щуплозерності. Пошкодження зерна черепашкою від 0 до 5% у другий період на вміст клейковини впливу не має.

Однак щодо якості клейковини по показнику ІДК, то за пошкодження зерна від 0 до 2,0% сила борошна не змінюється (приблизно на одному рівні – 78-83 од.); за подальшого пошкодження (2-3%) вже істотно погіршуються хлібопекарські якості врожаю, але якість клейковини по показнику ІДК ще відповідає другій групі (задовільно слабка).

У разі пошкодження понад 3% показник ІДК збільшується до 107-120 і відповідає лише третій групі. Пошкодження зерна до 12% призводить до повної деградації клейковини. Таким чином, навіть наявність на посівах 3-5 личинок/м² – це загроза втрати кондицій урожаю сильної та цінної пшениці для багатьох сортів.

Живлення черепашки у цей період негативно позначається і на посівних якостях насіння. Так, за 6%-го пошкодження зародка схожість насіння пшениці озимої знижується на 20-25%, а енергія проростання – на 18-21%. Ступінь шкідливості фітофага визначається за рівнем його чисельності та віком личинки, станом посівів, а також погодними умовами вегетаційного періоду.

Раніше повідомлялося, як захистити озиму пшеницю від клопа шкідливої черепашки.