Агрономія

Названа економічна вигода від кулісно-смугових посівів

Провівши дослідження ефективності застосування кулісно-смугових посівів сої та кукурудзи, в тому числі економічної, науковці ДУ Інститут зернових культур НААН дійшли висновку, що найбільший вплив на економічні показники мав чинник розміщення культур завдяки їх способу сівби. (Економічні розрахунки проводились на основі цінових показників за жовтень 2020 року та не враховувались більш високі ринкові ціни на зерно цих культур в умовах поточного року).

Про це пише провідний науковий співробітник ДУ Інститут зернових культур НААН Сергій Артеменко у журналі The Ukrainian Farmer.

«Облік ефективності вирощування сої в кулісних посівах показав, що виробничі витрати зростали в агроценозах із міжряддям на 30 см до широкорядних з міжряддям 70 см та 45 см. Така залежність пов’язана із зростанням зернової продуктивності бобової культури та відповідними витратами під час збирання та очищення зерна», – пише науковець.  

За його словами, показник собівартості вирощеного зерна бобової культури був найнижчим за широкорядного способу сівби на 45 см і становив 4859 грн/т. Найбільший умовно чистий прибуток (11338 грн/га) було одержано в широкорядних посівах на 45 см і значно менше з міжряддям 70 см (10301 грн/га).

Показники рентабельності сої за впровадження кулісно-смугових посівів з кукурудзою за весь період досліджень були найбільшими в широкорядних посівах з міжряддям 45 см і становили 114%, а в посівах з міжряддям 30 та 70 см – відповідно 108 та 104%.

Щодо кукурудзи, то виробничі витрати були найменшими на ділянках кукурудзи з міжряддям 70 см і становили 9151 грн/га, собівартість кукурудзи була найнижчою за широкорядного способу сівби на 45 см і становила 2015 грн.  Найбільший умовно чистий прибуток (11761 грн/га) було одержано в широкорядних посівах кукурудзи на 45 см.

Нагадаємо, кулісно-смугові посіви забезпечують менше випаровування вологи.