Агрономія

Кулісно-смугові посіви забезпечують менше випаровування вологи, – науковець

В умовах недостатнього зволоження доцільним агротехнічним заходом вирощування сої є кулісно-смугові посіви із високорослих рослин кукурудзи. Таким чином формуватимуться сприятливі умови вегетації бобової культури.

Про це пише провідний науковий співробітник ДУ Інститут зернових культур НААН Сергій Артеменко у журналі The Ukrainian Farmer.

Науковець звертає увагу, що на відкритих площах широкорядних посівів з відносно невеликою густотою рослин значно посилюється інтенсивність випаровування завдяки впливу швидкості вітру та прогріванню верхнього шару ґрунту.

Значно меншою мірою цей процес відбувається в приземному шарі: високі рослини (кукурудза) затінюють рослини стикових рядків і певним чином впливають на коливання температури в агроценозі та на поверхні ґрунту, водночас регулюючи інтенсивність обміну повітряних мас.

Таким чином використання кулісно-смугових посівів створює специфічний мікроклімат, особливо для зернобобової культури, яка характеризується досить високим транспіраційним коефіцієнтом витрат вологи на формування одиниці сухої речовини.

Сергій Артеменко нгаголошує, що розміщення смугових посівів злакової культури необхідно проводити з півночі на південь перпендикулярно до «рози вітрів» південно-східного напрямку, що забезпечить суттєве зменшення або призупинення переміщення повітряного потоку.

Нагадаємо, знизити інтенсивність випаровування ґрунтової вологи можна кількома способами.