Агрономія

Науковці розповіли про оптимальні умови для підживлення по мерзлоталому ґрунту

Науковці розповіли про оптимальні умови для підживлення по мерзлоталому ґрунту

Прогнозоване послаблення морозів вночі та підвищення денних температур до плюсових значень ‒ час для першого (регенераційного) підживлення по мерзлоталому ґрунту. Його проводять на слаборозвинених посівах, коли на полях немає снігу, перед відновленням весняної вегетації.

Про це інформують в Інституті сільського господарства Карпатського регіону НААН.

За перезволоження верхнього шару ґрунту добрива швидко розчиняються та поглинаються ґрунтовим комплексом. Однак їхнє засвоєння буде ефективним лише тоді, коли відновиться вегетація й почне функціонувати коренева система та й рослина в цілому. Потрібно ретельно зважити доцільність проведення такого підживлення в теперішніх метеоумовах, коли рослини в фазі 1‒3 листків пошкоджені низькими температурами, оскільки існує ризик вимерзання.

Підживлення добре розкущених ценозів з рослинами, які ввійшли в зиму з 3‒4 і більше пагонами, недоцільно проводити по мерзлоталому ґрунті, за винятком площ, де листкова поверхня пошкоджена морозом. Але кращий ефект І підживлення забезпечить, якщо його провести в період активного росту впродовж 10‒15 діб після відновлення вегетації, коли найбільший коефіцієнт використання поживних речовин і цей час сприятливий для відновлення та розвитку листкової поверхні й кореневої системи.

Доза добрив залежно від сорту, рівня родючості ґрунту, стану посівів та інших умов може бути N30. Застосовувати високі дози в І підживленні недоцільно, тому що більший ефект у нашій зоні забезпечує роздрібне внесення азотних добрив у наступні найбільш відповідальні етапи формування елементів продуктивності та якості зерна.

Нагадаємо, озима пшениця на Львівщині подекуди пошкоджена низькими температурами.