Науковці описали типові прояви кліматичних змін у зоні Північного Степу України

Щоб виявити зміну в динаміці температурного чинника, відносної вологості повітря та характеру надходження опадів у зоні Північного Степу, науковці провели аналіз метеорологічних даних Комісарівської метеостанції на території Ерастівської дослідної станції ДУ Інституту зернових культур (Дніпропетровська обл.). Він дає змогу стверджувати, що протягом останніх десятиліть окреслилася чітка тенденція суттєвих змін до формування основних періодів у річному циклі стосовно температурного чинника та випадання опадів.
Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише кандидат сільськогосподарських наук Сергій Артеменко.
За його словами, за останні 25 років двадцять із них мали середню температуру більшу за багаторічні дані. Найближчими роками така тенденція, ймовірно, триватиме й зростатиме. Раніше клімат мав чітко виражені чотири сезони з певним міжсезонням. Нині зими стали аномально теплими, міжсезоння значно подовжилось або скоротилось, весна може розпочинатися в лютому й тягнутися до кінця квітня.
В останнє десятиріччя все частіше спостерігають весняні посухи, як порівняти з багаторічними метеоданими. Весняний період (березень-травень) характеризується швидким підвищенням температури повітря й посушливими вітрами. Перехід середньодобової температури повітря через 10 °С спостерігається вже в кінці першої та середині другої декади квітня.
Стійкий перхід середньодобової температури повітря через 15 °С, що характеризує настання літнього періоду, спостерігається на початку та в середині другої декади травня. Однак досить часто через вторгнення холодних арктичних повітряних мас трапляються приморозки до кінця першої та середини другої декади травня.
«Такі різкі коливання температури у цей час призводять до значних втрат продуктивної вологи з верхніх шарів ґрунту й погіршують умови вегетації озимих і ярих культур. Різкі кліматичні процеси стають більш характерними під час переходу до літнього періоду. Спостерігається загальна тенденція до підвищення температури на 1,4–2,6 °С літнього періоду. Літний період стає найтривалішим і за температурним режимом коливається від кінця другої декади травня до першої половини вересня. Цей період характеризується значним коливанням високих температур повітря і є найменш прогнозованим. Перша половина літнього періоду за погодними умовами характеризується певною мірою як сприятливіша, друга – вкрай посушлива»,
– ідеться в статті.
Нагадаємо, середня температура у червні очікується на 1,5-2°С вище за норму.