Наростання ефективного тепла зумовило розвиток шкідників на посівах

Погодні умови звітного періоду значно прискорили темпи наростання ефективного тепла, що сприяло подальшому активному розселенню, розвитку та живленню основних шкідників сільськогосподарських культур та розвитку захворювань.
Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.
У південних областях Степу, осередково Лісостепу в теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх обліковують по 0,3-2 екз. на кв.м.
Подекуди у Запорізькій, Київській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Херсонській областях відмічено початок переселення фітофага на посіви озимої пшениці. Шкідник у кількості 0,1 макс. 2 (Херсонська обл.) екз. на кв.м виявлений у прикрайових смугах, що безпосередньо межують з місцями зимівлі. Шкідником заселено до 10% обстежених площ.
Клоп шкідлива черепашка перебуває у задовільному фізіологічному стані. В подальшому, за настання стійкої теплої погоди з середньодобовими температурами +12 +14°C, максимально +18 +20°C, варто очікувати початок масового перельоту фітофага на площі озимих культур.
Першими пробуджуються та вилітають на посіви самці, а самиці пізніше на 5-7 днів, залежно від погоди. Пошкодження клопами рослин у фазі кущіння спричиняє пожовтіння та відмирання центрального листка, на початку виходу рослин у трубку – загибель центрального стебла.
Личинки хлібної жужелиці за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили 1-5% рослин на 3-11% площ, здебільшого розміщених після стерньових попередників. У Дніпропетровській, Запорізькій областях триває заляльковування личинок туруна.
В залежності від погодних умов масове залялькування шкідника буде проходити в кінці квітня – в першій декаді травня. Хлібні блішки, злакові попелиці, цикадки в допороговій чисельності на 13-32% площ пошкодили 1-5% рослин озимих, ярих ячменю та пшениці.
У Вінницькій, Дніпропетровській, Київській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Херсонській, Харківській, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях продовжується розвиток, розселення та живлення п’явиці, за чисельності 2-4 екз. на кв.м. Шкідливість п’явиці посилюється за середньодобової температури на рівні +20°C і вище, в умовах недостатньої вологості ґрунту й нестачі опадів.
Відбувається літ чорної пшеничної, гессенської, шведських злакових мух. На 100 помахів сачком їх відловлювалось 1-8 екз. при заселенні 1-13% посівів.
Нагадаємо, чергові температурні рекорди зафіксували в чотирьох областях України.