Агрономія

Найбільшу частку в собівартості вирощування сільгоспкультур займають добрива, – аграрії

Найбільшу частку в собівартості вирощування сільгоспкультур займають добрива, – аграрії

Із прямих витрат на вирощування польових культур найбільшу частку в собівартості займають добрива.

Про це в коментарях AgroTimes розповіли агрономи та власники сільгосппідприємств із різних регіонів України.

Зокрема, в СФГ «Істок» на Київщині найбільше на собівартість вирощування сільгоспкультур впливають міндобрива, на другому місці – ЗЗР, на третьому – насіння, і найменше припадає на пальне.

«Оскільки працюємо за технологією no-till, пальне становить не більше як 7% у собівартості, а середні витрати на сезон не перевищують 24 л/га. А якщо враховувати й непрямі витрати, то загалом по господарству найбільше на собівартість виробництва впливає орендна плата, яка відрізняється залежно від якості ґрунту на тому чи іншому полі»,

– зазначив голова СФГ «Істок» Євгеній Канарейкін.

У СТОВ «Агрофірма “Ольгопіль”» (Вінницька обл.), за словами директора господарства Павла Каленича, головними складовими собівартості вирощування культур є: добрива – орієнтовно 25%, засоби захисту рослин – 20-22%, насіння – 6-10%, пальне – 7-10%, запчастини – 8-10%, амортизація – 10-12%, оплата праці – 7-10%, інші витрати (техніка, інфраструктура) – 15-20%.

У ФГ «Геркулес» на Київщині на міндобрива припадає близько 30%, тоді як на початку війни, за словами голови господарства Віктора Шеремети, через їх подорожчання цей показник був на рівні 50%. Далі, якщо враховувати прямі й непрямі витрати, в порядку спадання йде насіння, засоби захисту рослин, орендна плата за землю, заробітна плата, податки, що підвищились за попередній рік, і останній з основних чинників – пальне.

Як розповів головний агроном ГК «Агро-Регіон» Юрій Лисак (Житомирська, Київська, Чернігівська обл.), у групі компаній найбільша частка в собівартості вирощування польових культур також припадає на добрива, на другому місці – насіння, а на третьому – ЗЗР. Проте відсоткове співвідношення цих складових відрізняється залежно від культури.

Нагадаємо, агроном назвав сільгоспкультури з найвищою собівартістю вирощування. Як повідомлялося, собівартість вирощування сільгоспкультур у 2025 році буде дещо нижчою, порівняно з попередніми воєнними роками.