Найбільше від бойових дій потерпає верхній родючий шар ґрунту
За даними Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського», воєнні дії в Україні призводять до механічних пошкоджень ґрунтів (траншеї, окопи, вирви) та різних видів деградацій. Найбільше від бойових дій потерпає верхній родючий шар ґрунту, у якому переважно зосереджено ґрунтову біоту, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Зокрема, розрізняють:
- фізичну деградацію – внаслідок ущільнення ґрунтів під дією важкої військової техніки,
- хімічну – через забруднення важкими металами, пальним, іншими речовинами,
- фізико-хімічної, що проявляється в коагуляції й дегідратації ґрунтових колоїдів, підкисленні та підлуженні ґрунту та пірогенної деградації внаслідок горіння врожаю на полях,
- біологічну деградацію, що виникає переважно внаслідок хімічного забруднення (вона полягає в стійкому погіршенні біологічних властивостей ґрунту – скороченні чисельності, видового різноманіття, порушенні оптимального співвідношення різних видів ґрунтових мікроорганізмів, мікро-, мезота макрофауни).
Ґрунтові мікроорганізми є основним компонентом наземних екосистем, вони беруть участь у процесах, що мають вирішальне значення для родючості ґрунту, забезпечують його здатність до надання екосистемних послуг, колообіг поживних речовин, розкладання забруднювальних речовин, здійснюють контроль патогенів і шкідників.
Здатність мікробних угруповань ґрунту нормально функціонувати має кардинальне значення для здоров’я ґрунту та добробуту людства. Натомість унаслідок горіння викидів військової техніки, забруднення повітря після вибухів шкідливі речовини з осадами потрапляють у ґрунт і негативно впливають на ґрунтову фауну і мікробні угруповання.
У місцях скупчення, перебування, руху та внаслідок пошкодження наземної військової техніки трапляється забруднення ґрунтів паливно-мастильними матеріалами. У забруднених нафтопродуктами ґрунтах погіршується повітряний і водний режими (знижується аерація й водопроникність), що негативно впливає на ґрунтові мікроорганізми, порушується перебіг мікробіологічних і біохімічних процесів.
Нагадаємо, частка деградованих ґрунтів в Україні перевищує 25%. Раніше повідомлялося, які способи відновлення ґрунтів, забруднених унаслідок воєнних дій.