Агрономія

На що слід звернути увагу в ґрунтообробітку за посилення посух

В умовах прояву посухи існує доцільність вирівнювання ріллі після оранки ще в осінній період. Це зменшує навесні кількість і глибину передпосівних обробітків, скорочує непродуктивні втрати весняної вологи. Найкраще це здійснити шляхом застосування культивацій або вирівнювати одночасно з оранкою боронами чи котками, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Використання ж безполицевих знарядь, зокрема чизельного типу, усуває потребу додаткового вирівнювання з осені.

Існує кілька технологій обробітку, які по-різному вирішують питання збереження вологи впродовж вегетаційного періоду. Одна з останніх версій стосується створення захисного екрана з післяжнивних і рослинних решток на поверхні, або так званого мульчувального шару.

Стовідсоткового проєктивного покриття з відповідною товщиною цього шару можна досягти за технології no-till із використанням сівби в необроблений ґрунт. Прихильники таких технологій посилаються на вирішальну роль мульчі в збереженні ґрунтової вологи впродовж вегетації та ефективніше використання опадів.

Однак такий екран можна створити, якщо повністю відмовитись від будь-якого обробітку за період не менший як 6–8 років із використанням спеціальних посівів для залишення решток у полі. Зазвичай цей період супроводжується істотним зниженням урожайності культур і потребою ретельніше підтримувати фітосанітарний стан полів.

Раніше повідомлялося, які особливості підготовки поля до сівби ріпаку після різних попередників.