Агрономія

На посівах озимини спостерігається частковий некроз листових пластинок

Станом на 25 березня переважна площа посівів озимих культур перебуває у задовільному та доброму стані. Разом з тим, на деяких посівах спостерігається частковий некроз листових пластинок.

Про це повідомляє прес-служба НААН України.

За інформацією Інституту сільського господарства Степу НААН (Кіровоградська обл.) та Інституту зрошуваного землеробства НААН (Херсонська обл.) починаючи з 13 березня в озимих культур розпочалася слабка вегетація, а з підвищенням середніх добових температур до 3-8 0С тепла у період 15-17 березня озимі культури на більшості площ відновили вегетацію, що в межах середніх багаторічних строків.

Разом з тим, за даними Селекційно-генетичного інституту – НЦНС у результаті тимчасового похолодання на початку третьої декади березня відновлення весняної вегетації у південних та центральних районах Одеської області припинилося.

За спостереженнями Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН (Львівська обл.) в озимих зернових культур відновлення вегетації не відмічено. Проаналізувавши останні десять років науковці цієї установи прийшли до висновків, що найраніше вегетація у їхньому регіоні відновлювалася 26 лютого 2015 р., найпізніше ‒ 13 квітня 2013 р. За таких метеорологічних умов, що склалися цієї весни, вже не слід очікувати раннього відновлення вегетації (до 27 березня), коли рослини розвиваються за короткого дня, низької висоти сонця, з переважанням оранжево-червоного освітлення і все це стимулює ростові процеси. Ймовірно, будемо мати середні дати відновлення вегетації (27 березня ‒ 3квітня), і це дуже короткий термін для рослин, які вийшли із зими з недостатнім рівнем розвитку (2‒3 листки – початок кущіння). Із швидким  підвищенням температури повітря, збільшенням довжини дня, переважанням синьо-фіолетових променів спектра скоротиться  і тривалість фаз, рослини розвиватимуться генеративним шляхом.

За результатами обстеження посівів озимих культур встановлено, що станом на 25 березня переважна площа посівів озимих культур перебуває у задовільному та доброму стані. Разом з тим, за даними ДУ Інститут зернових культур НААН,  на деяких посівах спостерігається частковий некроз листових пластинок (10–25 % від загальної вегетативної маси). Величина ушкодження надземної частини залежить від сортового складу, норми висіву насіння та фази розвитку рослин. Як правило, листковий апарат у рослин з настанням тепла швидко регенерує і не впливає на показники врожайності, але в умовах поточного року, коли відновлення активної вегетації озимих зернових культур затримується, це може негативно позначитися на продуктивності рослин на окремих посівах, зокрема, за пізніх строків сівби та на недостатньо підживлених азотними добривами площах.

Нагадаємо, затяжна нестабільна весна сприяє виснаженню озимих.