Агрономія

На початку вегетації соняшник більше потребує фосфору, а не азоту, – науковець

Певна нестача азоту на початкових етапах росту соняшнику суттєво не зменшує продуктивність рослини, навіть навпаки: якщо в цей період живлення азотом надмірне, це може зменшити врожайність. Це стосується й калійного живлення.

На цьому наголосила головний науковий співробітник лабораторії селекції та генетики соняшнику Інституту рослинництва імені В.Я. Юр’єва НААН доктор с.-г. наук Катерина Макляк.

А ось нестача фосфору на початкових етапах, до початку утворення кошика (фаза «зірочки»), за її словами, критична для рослини і призводить до суттєвих втрат урожаю.

«Упродовж першого місяця, дуже важливого для формування майбутнього врожаю, рослина соняшнику поглинає відносно небагато поживних речовин – 15,8 % азоту (від максимальної кількості, яку може поглинути рослина), 10 % фосфору, 8,9 % калію», – зазначила науковець.

Загалом для формування 1 ц врожаю соняшнику потрібно 6 кг азоту, 2,6 кг фосфору і 18,6(!) кг калію. Отже, найкраще співвідношення провідних поживних елементів (у формах N:P2O5:K2O) для соняшника становить 2,3:1:8.

Нагадаємо, в умовах посухи сорти соняшнику продуктивніші за гібриди. Раніше була названа головна проблема в боротьбі із соняшниковим вовчком.