Агрономія

На Донеччині запровадили карантинний режим через поширення гірчаку повзучого

На Донеччині запровадили карантинний режим через поширення гірчаку повзучого

На Донеччині на території Покровської міської територіальної громади Покровського району виявили нові вогнища небезпечного карантинного бур’яну – гірчаку повзучого (степового) (Acroptilon repens  L.) на площі 88 га.

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області.

За поданням державного фітосанітарного інспектора Розпорядженням Голови Покровської районної державної адміністрації від 27.06.2024 № 102 запроваджено карантинний режим по гірчаку повзучому (степовому) та затверджено комплекс заходів з локалізації та ліквідації карантинного організму на засмічених площах.

Гірчак повзучий – карантинний бур’ян, відноситься до списку А2 «Карантинні організми обмежено поширені в Україні». Найбільш злісний бур’ян серед коренепаросткових. Він засмічує посіви сільськогосподарських культур, а також сади, виноградники, луки й пасовища. Росте на узбіччі доріг, залізничних колій, на необроблюваних землях.

Для цього бур’яну характерна масивна коренева система, що складається з головного вертикального кореня та горизонтальних коренів, які відходять від нього. Головний вертикальний корінь проникає глибоко в грунт і може досягати рівня грунтових вод, від нього відходять численні бічні горизонтальні корінці, з яких утворюються нові стебла. Розмножується за допомогою насіння і кореня. На одній рослині гірчака може утворитися близько 20000 шт. насінин. Насіння зберігає схожість протягом 3-4 років.  

Бур’ян надзвичайно шкодочинний, його присутність значно знижує врожайність сільськогосподарських культур, засмічує й знижує якість одержуваного-врожаю, погіршує продуктивність пасовищ, знижує якість кормів. За сильного засмічення повністю витісняє інші рослини та відчутно (на 50–70%) або зовсім знищує врожай польових культур. Причина загибелі сільськогосподарських рослин – сильне висушування і виснаження грунту гірчаком, який засвоює в 2–5 разів більше поживних речовин і вологи з грунту, ніж культурні рослини. Також коренева система бур’яну виділяє токсини, які гальмують ріст та розвиток рослин. 

Гірчак повзучий належить до отруйних рослин, вегетативна частина яких небезпечна для багатьох тварин, особливо для коней. Навіть невеликі домішки рослин бур’яну в зерні, зеленій масі, сіні чи соломі значно знижують якість продукції.

У системі заходів, що попереджують засмічення нових земель гірчаком, велике значення має використання для посіву чистого насіннєвого матеріалу с/г культур.

Агротехнічними заходами боротьби насамперед є багаторазові підрізання кореневої системи, яке проводиться впродовж кількох років, що призводить до виснаження коренів та поступовому їх відмиранню. На дуже засмічених гірчаком повзучим землях ефективним є поєднання чорного пару з культурами суцільного висіву: жито, овес, ячмінь, кукурудза, люцерна, які пригнічують бур’ян розвиненою зеленою масою.

Під час догляду за парами потрібно проводити систематичні культивації у міру появи поодиноких сходів – розеток гірчака. Затримка з культивацією навіть на кілька днів відчутно знижує ефективність заходів боротьби з гірчаком повзучим. Значного пригнічення гірчака повзучого в найкоротші терміни можна досягти лише поєднанням агротехнічних заходів із застосуванням гербіцидів, відповідно до «Переліку дозволених до використання пестицидів та агрохімікатів в Україні».

Нагадаємо, нещодавно в Україні виявили вогнища карантинних бур’янів.