Агрономія

Знизити інтенсивність випаровування ґрунтової вологи можна кількома способами, – фермер

За критичного дефіциту ґрунтової вологи у господарстві «Лан» на Одещині мінімізують її випаровування кількома способами: правильний обробіток та оптимальна структура ґрунту, а також застосування ґрунтового кондиціонера.

Про це розповів власник СФГ «Лан» В’ячеслав Уханов в ході конференції «День Агронома».  

За його словами, у Білгород-Дністровську на Одещині за весь 2020 рік випало 268 мм опадів, з яких у надважливий для сільгоспкультур осінньо-зимовий період – всього 86 мм. Якщо врахувати, що близько 40% вологи з ґрунту випаровується, і ще частину вологи рослина використовує для власного охолодження в спекотний період (так звана евапотранспірація), то рівень продуктивної вологи для сільгоспкультур був критичним, що й спричинило масову загибель посівів у регіоні.

«Якщо взяти літній період, то за температури грунту 30-40 градусів кількість опадів на рівні 5-7 мм можна навіть не рахувати. Наші опади – це осінні опади. Звісно, ми не можемо регулювати їхню кількість, втім, можемо регулювати процеси випаровування і транспірації», – зазначив фермер.

За його словами, площа випаровування ґрунту за неякісної оранки без вирівнювання зростає на 50-60%, тобто у верхньому шарі не лишається вологи для отримання сходів. Тому інтенсивність обробітку слід зменшувати.

«Як відомо, чим темніший ґрунт, тим більше сонячної енергії він притягує, і випаровування відбувається швидше. Якщо ж він прикритий або мульчований, випаровування зменшується в рази», – зазначив фермер.  

Також на інтенсивність випаровування впливає структура ґрунту. Так, у господарстві «Лан» провели досліди: з однаковою густотою заклали насіння в ідентично зволожений ґрунт – відрізнялася лише його структура. У ході такого експерименту з’ясували, що мінімальним було випаровування там, де розмір грудочок не перевищував 1-2 см, максимальним – де їхній розмір був 10-20 см. Відповідно, найкращі сходи отримали на ґрунті з найменшим розміром грудочок.   

Крім того, у господарстві вдалося зменшити рівень випаровування вологи за рахунок застосування такого інноваційного рішення як ґрунтовий кондиціонер.  

Нагадаємо, покривні культури краще висівати одразу після збирання врожаю. Як повідомлялося, в умовах посухи СФГ «Лінея» на Вінниччині робить акцент на сої. А господарство на Херсонщині для збереження ґрунтової вологи щороку 18-20% площ відводить під пари.