Агрономія

Коли надмірне зволоження ґрунту найбільше шкодить рослинам соняшнику

Соняшник дуже вимогливий до аерації ґрунту і насамперед умісту кисню. Надмірне зволоження ґрунту в період інтенсивного росту коренів – від сходів до цвітіння істотно ослаблює рослину.

На це звернув увагу кандидат сільськогосподарських наук Анатолій Коваленко (Інститут зрошуваного землеробства НААН) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

«В умовах значної кількості опадів у Південному Степу, що спостерігалось цього року, утворився перезволожений верхній шар ґрунту 30–50 см, який мав обмежений уміст кисню, внаслідок чого бокові корінці в рослин соняшнику в значній кількості розташувались у цьому верхньому шарі. Слід зазначити, що бокові корінці забезпечують виживання рослин, але не здатні вплинути на формування високого врожаю», – зазначив науковець.

Тому за умов високого водозабезпечення на початкових етапах росту рослин із наступним посушливим періодом із високими температурами повітря й ґрунту рослини швидко втрачали сформований потенційно високий рівень урожаю.

«За такої ситуації потрібно було створити умови доброї аерації орного шару ґрунту. З цією метою разом з основним обробітком ґрунту слід провести його щілювання на глибину до 40-45 см. Особливо корисно проведення такого агрозаходу на важких за механічним складом, а також на засолених ґрунтах», – пояснив Анатолій Коваленко.

За дослідженнями Інституту зрошуваного землеробства, здійснення такого агрозаходу сприяє підвищенню на 42-45% водопроникності ґрунту й зменшенню втрат на випаровування і, відповідно, збереженню значних запасів вологи в глибоких шарах.

Нагадаємо, урожай соняшнику в Україні вже на 12% перевищує минулорічний.