Карбонатний шар ґрунту суттєво впливає на рівень мінерального живлення рослин
Відгук соняшнику на позакореневе живлення ОЕДФ-Мікродобривом пов’язаний не лише з нормою використання мікроелементів, а й зокрема з умістом карбонатів у ґрунті.
Такі результати аналізу врожаю культури отримали у Лабораторії родючості ґрунтів та ґрунтозахисних технологій ДП «ДГ Донецьке» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» НААН.
За даними науковців, найщільніший зв’язок між показниками виявився для карбонатів шару ґрунту 30–60 см, тобто підорного шару, який можна відмітити, як визначальний шар ґрунтового профілю для ефективності підживлення ОЕДФ-Мікродобривом соняшнику.
У дослідах спостережено, що на рівні високого та помірного вмісту карбонатів у шарі 30–60 см (260–280 та 150–180 г/кг ґрунту відповідно) незалежно від обробітку ґрунту підвищення карбонатності на одиницю знижує показники врожаю на 1,0 та 0,4 ц/га відповідно.
За малого вмісту карбонатів (8–26 г/кг ґрунту) приріст урожаю від збільшення карбонатності на одиницю в середньому становив 0,3 ц/га.
Тобто чим вищий рівень карбонатності шару 30–60 см, тим чутливіший негативний вплив умісту карбонатів на врожай соняшнику. За вмісту карбонатів у шарі 30–60 см 70–80 г/кг ґрунту чутливість до зміни карбонатності мінімальна.
Довідка
Особливістю генезису ґрунтів регіону є наявність карбонатного шару. Вміст карбонатів в орному шарі чорноземів Донецької області досягає 100 г/кг ґрунту. Ґрунтові карбонати головним чином представлені солями магнію та кальцію. А кальцій є основним катіоном ґрунтових розчинів і визначає рухомість багатьох елементів.
Додати коментар