Агрономія
Головне:
Агрономія

Інтенсивне танення снігу на Кіровоградщині подекуди супроводжується розмиванням поверхні полів

Станом на 25-26 лютого внаслідок різкого підвищення температури повітря до +10°С на Кіровоградщині спостерігається інтенсивне танення снігового покриву, яке супроводжується розмиванням поверхні полів сільгоспугідь на схилових землях.

Про це повідомляється на Фейсбук-сторінці Інституту сільського господарства Степу НААН.0

Як зазначається, станом на 20 лютого висота снігового покриву ще становила 5-12 см, в центральних, південно-західних та північно-західних районах – 19-25 см. Глибина промерзання грунту на останній день декади на більшій частині території становила 16-32 см, в південно-західних та крайніх західних районах не перевищувала 9-12 см.

Упродовж другої декади лютого озимі культури перебували у стані стійкого зимового спокою. При зниженні температури повітря та на поверхні снігу до 17-25º морозу, місцями на поверхні снігу до 26-28º морозу, озимі культури були захищенні сніговим покривом висотою від 10 до 24 см, лише в південних та північно-східних районах висота снігу на полях (5-9 см) була недостатньою для захисту рослин від сильних морозів.

Проте зиження мінімальної температури повітря було короткочасним, а тому мінімальна температура грунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у найхолодніші ночі нижче 2-7° морозу не опускалася і була вище критичної температури вимерзання.

Станом на 22 лютого, після найбільших морозів другої декади лютого, запаси цукрів у вузлах кущення рослин пшениці озимої, за результатами відібраних науковцями Інститут сільського господарства Степу НААН (ІСГС НААН) зразків, при сівбі в третій декаді вересня були оптимальними і становили 20,8-21,1% на абсолютно суху речовину, а за сівби в середині жовтня – були нижчими і коливалися в межах від 17,1 до 18,5 %, в озимого ячменю – 21,4-22,2 та 17,3-17,7% відповідно, що сприяло підвищенню здатності рослин протистояти впливу від’ємних температур.

«В подальшому не виключається ймовірність часткового випадання рослин після відновлення вегетації у результаті можливого пошкодження їх внаслідок різких змін метеорологічних умов, які негативно впливають на перезимівлю зимуючих культур», – ідеться в повідомленні.

Фітосанітарний стан посівів озимих зернових культур переважно добрий, проте на листкових пластинках нижнього ярусу ячменю озимого спостерігається розвиток септоріозу та гельмінтоспоріозу. Поширеність мишоподібних гризунів в умовах цього року незначна і не перевищує ЕПШ.