Агрономія

Група стиглості гібридів кукурудзи впливає на площу асиміляційної поверхні рослин

Група стиглості гібридів найбільше впливала на показники площі асиміляційної поверхні.

На цьому наголосила Тетяна Марченко, Інститут зрошуваного землеробства НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Для оптимального проходження процесу фотосинтезу рослини кукурудзи повинні мати певну площу листкової поверхні, яка виступає як засіб нагромадження пластичних речовин для формування врожаю зерна гібридів», — зазначила вона.

При проведенні досліджень, у фазу цвітіння найбільшим цей показник був у середньопізнього гібрида Гілея, і в середньому за фактором А (гібрид) становив 0,685 м²/росл.

Найменшу площу асиміляційної поверхні рослини сформували ранньостиглі гібриди Степовий, Пивиха — 0,553–0,563 м²/росл. Порівнюючи із середньопізнім гібридом Гілея, в гібридів Степовий і Пивиха цей показник зменшився (в середньому на 19 і 17% відповідно).

Максимальні значення площі листкової поверхні на всіх варіантах досліду спостерігали у фазу цвітіння качанів. Найбільшим цей показник був за густоти 70 тис. росл./га у середньопізнього гібрида Гілея за крапельного зрошення й становив 0,699 м²/росл.

Крапельне зрошення позитивно вплинуло на площу асиміляційної поверхні гібридів кукурудзи, що забезпечило приріст, порівнюючи з дощуванням, на 0,016 м²/росл., або 2,5%.

У наступні фази розвитку рослин культури відбувалося незначне зменшення цього показника. Пояснюється це відмиранням і підсиханням листя гібридів наприкінці вегетаційного періоду та переходом пластичних речовин для формування зерна.

Найшвидшим процес зниження площі листкової поверхні був у ранньостиглого гібрида Степовий, що зумовлено його генетичними особливостями та здатністю до швидкого дозрівання.

В середньому за найбільша площа асиміляційної поверхні батьківських компонентів спостерігалась за густоти 70 тис. росл./га — 0,659 м²/росл., найменша — за густоти стояння 90 тис. росл./га — 0,618 м²/росл.

В умовах зрошення інтенсивність фізіологічних процесів кукурудзи підсилюється — збільшується площа й продуктивність листкового апарату та вміст сухої речовини в листках.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!