Фіксують відчутне зростання чисельності павутинного кліща в Україні
В умовах України за останні роки один із найбільш шкодочинних шкідників сої є павутинний кліщ, чисельність якого відчутно збільшується через сприятливі погодні умови для його розвитку, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Павутинний кліщ поширений на всій території України. Колонії кліща розміщуються на нижньому боці листків сої під тонким павутинним покривом. Кліщі дуже малі, не помітні голим оком. Дорослі особини та їхні личинки висмоктують сік із листків, унаслідок чого порушується обмін речовин і фотосинтез. На верхній частині пошкоджених листків з’являються знебарвлені часті крапки, що переходять у плями, які потім зливаються.
Листки жовтіють, буріють, деформуються, грубіють, засихають і передчасно обпадають. Внаслідок обпадання пошкодженого листя рослини не одержують поживних речовин для утворення генеративних органів, в результаті чого на сої спостерігається обпадання та недорозвиненість квіток і бобів, передчасне достигання і розтріскування бобів, утворення щуплого зерна.
Перші особини павутинного кліща з’являються у фазу утворення справжніх листків, а масове його поширення спостерігають у фазу утворення бобів середньопізніх сортів. Осередки пошкоджених рослин з’являються, як правило, у фазу наливання зерна.
Суттєве зниження врожайності сої спостерігають у разі раннього заселення рослин павутинним кліщем. Розвиток і розмноження павутинного кліща великою мірою залежить від температури та вологості повітря.
Оптимальними для розвитку й розмноження павутинного кліща є температура +29…+33 °С та вологість 35–55%. Підвищення вологості (понад 80%) пригнічує розвиток і розмноження шкідника. Кліщі з’являються на сої зазвичай із країв поля і розміщуються вогнищами.
Активне розселення триває протягом другої половини липня і першої половини серпня – цьому сприяють погодні умови, що зазвичай складаються у цей період. З третьої декади серпня внаслідок погіршення погодних умов починається спад чисельності кліщів. На сильно пошкоджених рослинах це відбувається значно раніше.
Нагадаємо, зрідження сходів сої через пошкодження шкідниками може сягати 18-20%.