Агрономія

ФАО радить країнам Східної Європи і Центральної Азії переходити на ґрунтозахисне і ресурсозберігаюче землеробство

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) випустила методичний посібник для аграріїв щодо використання покривних культур у сівозміні.

У посібнику фахівці ФАО рекомендують сільгоспвиробникам країн Східної Європи і Центральної Азії переходити на так зване ґрунтозахисне і ресурсозберігаюче землеробство, що засноване на трьох принципах:

  1. Нульовий обробіток ґрунту і прямий посів;
  2. Урізноманітнена сівозміна;
  3. Забезпечення постійного органічного покриву на поверхні ґрунту (рослинні залишки (мульча) або живі рослини-сидерати).

На думку спеціалістів ФАО, ґрунт в ідеалі повинен бути покритий пожнивними залишками на всі 100%, проте їх обсяг і товщина мульчі залежать від кліматичних умов, в яких працює господарство.

Наприклад, у більш холодних регіонах шар мульчі повинен бути менший, ніж у більш теплих, для уникнення повільного прогрівання ґрунту і запізнілого проростання насіння.

«Для повного покриву землі пожнивними залишками зернових культур, за підрахунками ФАО, потрібно приблизно 3-3,5 тонн залишків на гектар. Втім, часом досить і половини зазначеного обсягу», – йдеться в повідомленні.

Мінімальна кількість пожнивних залишків така:

  • 1 т / га на помірно важких грунтах;
  • 1,5 т / га на середніх грунтах;
  • 2,5 т / га на піщаних ґрунтах.

Слід враховувати також, що, наприклад, при збиранні 1 т/га пшениці на полі залишається приблизно 0,7 т/га рослинних залишків. Тож за врожайності пшениці або ячменю вище 2-3 т/га частину соломи можна заготовити для худоби, частину – використовувати для укриття землі.