Агрономія

Фахівець розповів про особливості вологовіддачі кукурудзи залежно від гібрида та погоди

Фахівець розповів про особливості вологовіддачі кукурудзи залежно від гібрида та погоди

Вміст вологи у насінні кукурудзи зменшується відповідно до фаз розвитку: блістер – 85% вологи, молочна стиглість – 80% вологи, молочно-воскова стиглість – 70% вологи, воскова стиглість – 55% вологи, фізіологічна стиглість – 30% вологи. До фізіологічної стиглості вологість насіння зменшується у результаті випаровування вологи та накопичення насінням сухої речовини внаслідок наливу зерна. Після настання фізіологічної стиглості (визначається появою чорного шару) вологість втрачається переважно через випаровування насінням вологи.

Про особливості вологовіддачі кукурудзи та дослідження у цій сфері пише Володимир Андрущенко, категорійний маркетинг-менеджер Corteva Agriscience у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

Втрата насінням вологи у полі відбувається за лінійним зразком – від 40% вологості до 15–20%, після чого вологовіддача практично припиняється. Рівень вологовіддачі залежить від конкретного гібрида та погодних умов.

Графік 2 відображає зміни у вмісті вологи залежно від температури після настання фізіологічної стиглості. Польова вологовіддача фізіологічно стиглої кукурудзи переважно залежить від погодних умов, особливо від температури та вологості/опадів. Вищі температури та нижча вологість довкілля сприяють швидшій вологовіддачі.

Графік 3 показує залежність середньогорівня вологовіддачі після фізіологічної стиглості від середньої добової температури. Оскільки рівень вологовіддачі вищий за вищої температури, можна дійти висновку, що кукурудза, яка достигає наприкінці серпня, матиме вищий рівень вологовіддачі, ніж кукурудза, яка достигає у середині вересня. Було встановлено чіткий зв’язокміждатою, коли гібрид майже досягає фізіологічної стиглості (половина молочної лінії або 2–3 тижні до утворення чорного шару), та відповідним щоденним рівнем вологовіддачі.

Середньодобовий рівень вологовіддачі може варіювати від 0,8% щоденно для гібридів, які наближаються до фізіологічної стиглості наприкінці серпня, до 0,4% щоденно для гібридів, які досягають фізіологічної стиглості в середині – наприкінці вересня (графік 3).

«Слід мати на увазі, що добова кількість втраченої вологи може бути доволі високою або низькою в кожний конкретний день залежно від температури, вологості, сонячної радіації або опадів»,

– зазначає Володимир Андрущенко.

Нагадаємо, станом на кінець минулого тижня в Україні кукурудзи обмолочено 3,8 млн га (або 96 %), намолочено 24, 2 млн тонн.