Фахівець назвав причини прискорення деградації ґрунтів
На сьогодні деградація ґрунтів, спричинена людським чинником, сягає 35% (1 660 млн га) земель сільськогосподарського призначення. Також великою проблемою є зменшення вмісту гумусу в орному шарі. До цього призводить передусім підсилення мінералізації гумусу внаслідок підвищення інтенсивності обробітку ґрунту, необґрунтованого поглиблення орного шару, недостатнього надходження у ґрунт пожнивних решток і органічних добрив.
Про це пише кандидат сільськогосподарських наук, заступник директора з наукової роботи ТОВ «Агрофірма “Колос”» Володимир Багатченко у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer.
Також до причин можна залічити застосування великих норм незбалансованих за складом мінеральних добрив, спалювання стерні, підсилення процесів водної ерозії та дефляції, а також зміну структури посівних площ у бік підвищення частки просапних культур.
«Якщо детально проаналізувати структури посівних площ і порівняти 1991-й та 2021-й роки, стане зрозумілим, чому деградація земель так пришвидшилась. Наприклад, посіви ріпаку за 30 років зросли зі 100 тис. га до 1 млн, соняшнику – з 1,6 до 6,2 млн га, кукурудзи – з 1,2 до 4,6 млн га. Водночас площі під кормовими культурами скоротились з 12 до 1,2 млн га (у 10 разів!). А саме ці культури найприроднішим способом відновлювали родючість ґрунтів», –зазначив ВолодимирБагатченко.
З унесенням мінеральних добрив динаміка за цей період така: у 1990 році вносили в середньому 140 кг/га. За 10 років цифра впала до 13 кг/га, однак нині відбувається зростання до європейського рівня і становить близько 110 кг/га. Тобто можна сказати, що з мінеральним живленням ситуація нормальна.
Однак внесення органічних добрив із майже 9 т/га у 1990 році впало до 0,5 т/га у 2020 році, і зменшується й далі. Усе це відбулось на тлі безпрецедентного зменшення поголів’я ВРХ з 25 млн голів до 2,46 млн на 2023 рік.
Періодична посуха у центральних і північних регіонах спостерігається щонайменше 20 років. У критичні періоди розвитку рослини не можуть отримати потрібну кількість вологи й через це формують менший урожай.
Нагадаємо, унаслідок воєнних дій в Україні пошкоджені найбільш родючі ґрунти.