Агрономія

Експерт радить оптимізувати строки сівби кукурудзи через зміну клімату

Враховуючи негативні наслідки цьогорічних погодніх умов, варто строки сівби кукурудзи пов’язувати з температурою ґрунту і агрометеорологічним прогнозом.

Таку пораду дав Юрій Пащенко, доктор сільськогосподарських наук, директор з розвитку проектів НВФГ «Компанія Маїс» (Дніпро), пише журнал The Ukrainian Farmer.

«Аргументи на кшталт «вологи мало — треба сіяти чим швидше», «сусіди сіють — і я собі», «уже терен і абрикоси зацвіли» не мають підґрунтя, — зауважив пан Юрій. — Скажіть, ви коли востаннє вдосталь їли абрикоси? Дерева цвітуть, а потім повертаються заморозки. То будемо орієнтуватись на абрикоси чи на температуру ґрунту та результати багаторічних спостережень за строками сівби, і вчити біологію культури?»

Для пошуку оптимального рішення, компанія досліджує розвиток рослин гібридів за різних строків сівби.

Наприклад, випробування холодостійкого середньораннього гібриду ДМС Прайм показали, що за сівби 10 і 20 квітня посіви зійшли практично одночасно, але польова схожість лише у нього була на рівні 93-94%, у інших гібридів вона не перевищувала 78-84%.

Визначаючи вплив строку сівби на співвідношення вологості зерна і врожайності, виявили, що найоптимальніший термін сівби — період з 20 по 30 квітня: вдалося отримати і врожай, і найнижчу вологість зерна.

Щодо формування качана, то за сівби 10 травня гібридам не вистачило вологи у період вегетації і вони сформували значно дрібніший качан, ніж ті, що були посіяні раніше, а за сівби 20 травня шансів отримати урожай ще менше.