Агрономія

Через ризоктоніоз урожайність картоплі може знижуватись на 60%

Через ризоктоніоз урожайність картоплі може знижуватись на 60%

Зниження врожайності картоплі через чорну паршу, або ж ризоктоніоз залежно від сорту сягає 40-60%.

Хвороба проявляється на бульбах, паростках і стеблах культури.

На поверхні бульб утворюються тверді чорні блискучі опуклі чорні склероції неправильної форми й різної величини (1-5 мм), що за зовнішнім виглядом нагадують невеличкі частки чорнозему, які прилипли до її поверхні, у зв’язку з чим хвороба отримала назву «чорна парша».

Також ризоктоніоз може проявлятися у вигляді чорних, трохи вдавлених плям навколо вічок, діаметром 0,3-1 см, або у формі сітчастого некрозу поверхні бульб.

На паростках бульб утворюються добре помітні, трохи вдавлені бурі або чорні плями та виразки, мокрі або сухі, діаметром до 1 см і більше. Інколи замість них з’являється бурувата штрихуватість.

За сильного розвитку хвороби паростки чорніють, загнивають і відмирають, викликаючи випадання сходів у полі.

Найбільшої шкоди гриб завдає під час ураження паростків насіннєвих бульб, більшість з яких гине ще до появи на поверхні ґрунту. Насіннєві бульби, які щільно вкриті великою кількістю склероціїв гриба, як правило, сходів не дають.

Збудник хвороби може уражувати паростки картоплі під час зберігання, але здебільшого бульби заражаються в період від садіння до появи сходів. І чим триваліший цей період, тим більшої шкоди завдає ризоктоніоз.

Найбільше шкодить ризоктоніоз на важких глинистих ґрунтах, що запливають, особливо в роки з холодними затяжними веснами, коли сходи картоплі зріджуються на 15–20%.

Крім картоплі, хвороба уражує цукрові буряки, редьку, щавель, капусту, моркву, огірки, салат, гарбузи, тютюн та інші культурні рослини.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!