Агрономія

Агрокліматичні умови сприяли росту і розвитку озимих та ранніх ярих

Агрокліматичні умови сприяли росту і розвитку озимих та ранніх ярих

Помірно тепла погода першої декади травня, достатні та оптимальні запаси продуктивної вологи у ґрунті сприяли росту і розвитку озимих та ранніх ярих культур. Обстеження посівів пшениці озимої на кінець першої декади травня показало, що протягом в цей період був дуже інтенсивний добовий лінійний приріст рослин, який становив до 15-20 мм.

Про це йдеться в аналітичній довідці НААН щодо агрометеорологічних умов та стану посівів сільськогосподарських культур в Україні.

Так, за сівби пшениці озимої по чорному пару (5-15.09) висота рослин (від поверхні грунту до кінчиків листкових пластинок) становить у середньому від 54 до 72 см; за сівби 20-30.09 – 52-66 см; за сівби 5-15.10 – 44-50 см, за сівби після соняшнику – 42-48 см.

Рослини пшениці озимої незалежно від строку сівби та попередника у тій чи іншій мірі знаходяться у фазі «вихід у трубку» і на одному стеблі налічують від 2 до 3 міжвузлів. Довжина сформованого колосу перебуває в межах від 7 до 20 мм. Погодні умови сприяли інтенсивному нарощуванню надземної маси рослин, тому стан озимих зернових культур на переважній частині країни є добрим та задовільним.

У рослин ріпаку озимого тривають фази «утворення суцвіть» та «цвітіння», на посівах південних областей розпочалася фаза «утворення перших стручків». Стан посівів переважно добрий.

Упродовж декади, залежно від регіону та строків сівби, у ячменю ярого відмічаються фази «сходи – утворення 3-го листка – 10 вузлових коренів – кущіння», в окремих районах південних та Полтавської областей – «утворення нижнього вузла соломини». Висота рослин у межах – від 10 до 25 см.

У рослин вівса та пшениці ярих відмічаються фази «проростання зерна – сходи – листоутворення – утворення вузлових коренів», у північних та західних областях місцями розпочалася фаза «кущіння». Стан посів переважно добрий.

Нагадаємо, всього в Україні ярими культурами уже засіяли 8,887 млн га.