Агромаркет

Запровадження ринкового обігу земель має відбуватися у два етапи, – експерт

Запровадження ринкового обігу земель має відбуватися у два етапи, – експерт

Ринковий обіг сільгоспземель через купівлю-продаж може бути розпочатий після прийняття низки законів та запровадження ефективних регуляторних механізмів, що може бути зроблено протягом цього року.

Так думку висловив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко.

Пари цьому він наголосив, що в разі некерованого запровадження купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення в обігу з’явиться щонайменше 105 млрд грн. – 37% готівкової грошової маси в обігу.

Це може спричинити знецінення грошей, розвиток інфляційних процесів, вилучення з реального сектора економіки значних грошових коштів.

В Інституті аграрної економіки вважають, що запровадження ринкового обігу земель має відбуватися у два етапи.

Перший етап (5-10 років) – запровадження купівлі продажу земельних ділянок площею 100-200 га для однієї особи виключно для фізичних осіб, що проживають у сільській місцевості, мають відповідну освіту або досвід роботи в сільському господарстві.

Невід’ємною складовою цього етапу має бути забезпечення доступу покупців до фінансових ресурсів: пільгових кредитів, розстрочки платежу тощо. Це дасть можливість сформувати конкурентоспроможні особисті селянські господарства та сімейні ферми.

На другому етапі пропонується запровадити купівлю-продаж сільгоспземель площею до 500 га для фермерів – юридичних осіб та сільськогосподарських підприємств. На думку Юрія Лупенка, це сприятиме формуванню конкурентоспроможних агроформувань.

Дорожня карта, розроблена науковцями Інституту аграрної економіки, передбачає створення консолідованої моделі розвитку земельних відносин, яка відповідатиме загальнонаціональним інтересам та потребам країни; створення необхідної інституційно-правової бази; створення належної ринкової інфраструктури; проведення інвентаризації земель; розв’язання існуючих проблем з Державним земельним кадастром; розроблення механізму держрегулювання ринкового обігу сільськогосподарських земель.

Для завершення земельної реформи, підкреслив експерт, необхідно розробити та прийняти цілу низку нормативно-правових актів. Зокрема, закони про обіг земель сільськогосподарського призначення, про державну інвентаризацію земель, про консолідацію земель, про іпотеку земель, про заставу права оренди земельної ділянки, про зонування земель та про економічне стимулювання раціонального використання земель сільськогосподарського призначення.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!