Агромаркет

Закупівельні ціни на ріпак на елеваторах виросли до 14-15 тис. грн/т

Закупівельні ціни на ріпак на елеваторах виросли до 14-15 тис. грн/т

Зниження котирувань на ріпак та канолу на світових біржах посилює тиск на експортні ціни українського ріпаку, що на тлі низького попиту з боку покупців може незабаром розвернути ціни донизу.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі GrainTrade. 

За даними експертів Exceed Grain (Вінніпег), багато канадських фермерів відмовилися продавати канолу по 900 $/т в очікуванні кращої ціни. Проте в разі подальшого падіння цін може статися, що фонди та фермери спробують продати свій ріпак одночасно, що обвалить котирування.

Листопадові ф’ючерси на канолу за тиждень впали на 4,9% до 815 CAD/т або 630,5 $/т, втративши за місяць 5%. Тоді як рік тому вони торгувалися по 937,5 CAD/т або 744 $/т, а у квітні 2022 року сягали рекордних 1100 CAD/т.

Листопадові ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF за тиждень знизилися на 7,3% до 615 €/т або 626 $/т.

Завдяки активним поставкам з Австралії та початку експорту нового врожаю з України з 1 липня по 14 серпня ЄС імпортував 718,6 тис т ріпаку, що на 65% перевищує відповідний торішній показник.

Міжнародні трейдери дуже повільно відновлюють закупівельну діяльність в Україні, і єдиною культурою, яка їх цікавить, залишається ріпак.

Завантаження та відправка суден з портів Чорного моря іде низькими темпами, тому трейдери не поспішають відновлювати закупівлю на терміналах. Закупівельні ціни на ріпак з доставкою в порт Одеса чи Чорноморськ залишаються на рівні 15500-16000 грн/т, тоді як валютні ціни знизилися до 430 $/т на тлі значного перевищення пропозиції над попитом, але трейдери утримуються від купівлі за валюту.

На елеваторах України закупівельні ціни на ріпак за тиждень виросли до 14-15 тис. грн/т, і в західних регіонах є попит на ріпак із завантаженням у біг-беги для поставок до ЄС. На тлі різкого збільшення пропозицій ціни попиту на поставки DAP Польща, Румунія, Болгарія за тиждень впали на 20-30 $/т до 520-550 $/т, проте покупців цікавлять лише поставки у вересні та жовтні.

Збільшення пропозицій ріпаку на світовому ринку посилить тиск на ціни, що призведе до зниження цін в Україні. І лише стабілізація роботи портових терміналів та зниження вартості фрахту може утримати ціни попиту в портах Одеса та Чорноморськ на рівні 450-470 $/т СРТ.

Нагадаємо, науковці радять не зволікати з сівбою озимого ріпаку. Також ми писали, що українські аграрії збільшують посівні площі під ріпаком.