Агромаркет

За яких умов посуха може бути визнана форс-мажорною обставиною

Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» включає посуху в перелік обставин, які можуть бути визнані форс-мажором.

Про це в статті для AgroTimes повідомили радник юридичної фірми «Астерс» Антон Сінцов і юрист «Астерс» Роман Герасименко.

За словами фахівців, Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин, яким врегулювано порядок засвідчення відповідних обставин, також включає посуху в перелік виняткових погодних умов і стихійного лиха, які можуть викликати дію форс-мажорних обставин.

«Виходячи з суті форс-мажорних обставин, факт посухи чи будь-яка інша подія сама по собі не є підставою звільнення від відповідальності, оскільки треба довести, що саме вона унеможливлює виконання стороною зобов’язань за договором», – зауважили Антон Сінцов і Роман Герасименко.

Правники вважають за необхідне враховувати, яким чином врегульовані відносини в кожному конкретному випадку.

«Ось, скажімо, якщо між сторонами укладено договір купівлі-продажу зерна кукурудзи. Чи деталізовано в ньому про передачу зерна саме того врожаю, який вирощується на земельних ділянках продавця (на праві власності чи в користуванні)? Такий нюанс безпосередньо може бути суттєвим у питанні, чи дійсно обставини посухи унеможливили виконання зобов’язань продавця з передачі права власності на зерно. Відтак посуха може бути визнана форс-мажорною обставиною, якщо вона призвела до унеможливлення виконання зобов’язання у конкретних правовідносинах та у разі дотримання інших умов, передбачених законодавством та договором», – підкреслили фахівці.

Нагадаємо, оприлюднено перелік документів для одержання сертифікату про форс-мажорні обставини