Агромаркет

Які документи на пальне слід упорядкувати перед податковою перевіркою

Напередодні перевірок податкових інспекторів щодо ліцензування зберігання пального варто подбати про підготову основного пакету документів, який дозволить довести аграріям свою позицію контролюючому органу та, за потреби, посилити свої шанси в суді.

Про це АgroТimes розповіла юрист Ярослава Овчаренко.

Вона наголосила, що передусім ідеться про звіт за формою 20-ОПП. Він має бути максимально «наповнений» об’єктами, в яких можна зберігати пальне. Це можуть бути транспортні засоби (власні, орендовані, отримані за договором позички), зернова сушарка, дизельно-генераторна установка – тобто об’єкти, які не призначені для зберігання пального, але з технічної точки зору пальне використовується для їх роботи. Податкова переважно орієнтується на вказаний звіт та запитує його під час перевірки. 

«Бажано мати документальне підтвердження інформації про те, який обсяг пального вміщують такі об’єкти та максимальні норми витрат пального для кожного з них. Таким документом може бути, наприклад, положення про норми витрат палива, затверджені внутрішнім наказом господарства, інструкція з експлуатації, технічний паспорт тощо», – пояснила Ярослава Овчаренко. 

Також потрібно подбати про акти списання пального. Вони можуть бути складені у довільній формі, проте саме ці акти стануть у пригоді при податковій перевірці чи у судовому процесі. 

«Оборотно-сальдові відомості по субрахунку 203 бажано співставити з даними в актах списання пального, точно перевірити залишки палива в ті дні, коли, можливо, ліцензія ще була відсутня з різних причин (наприклад, заява про отримання ліцензії була на розгляді у податковій після 31 березня 2020 року — останній день, коли зберігання без ліцензії було дозволено», – підкреслила експертка. 

Товарно-транспортні накладні також є невід`ємною складовою пакету документів. Перевіряючи накладні, за якими постачальники доставляли пальне в господарство, особливу увагу слід звернути на графу «Пункт розвантаження» (адреса розвантаження має збігатися з адресою, яка вказана у ліцензії). Помилково вказаний «Пункт розвантаження» податкова може визнати місцем зберігання пального, щодо якого підприємство не отримало ліцензію. Якщо ж ліцензії немає — то варто прослідкувати, що «Пункт розвантаження» значиться за місцем, де знаходяться транспорт, сушарка тощо.

Окрім цього пакету документів, варто подбати про ліцензію, правовстановлюючі документи на місце, де зберігається пальне, а також технічну документацію на резервуари, місткості. 

Нагадаємо, як сільгоспвиробникам подовжити ліцензію на зберігання пального.