Агромаркет

Врожаї зернових та овочів у 2022 році будуть на 40% меншими, ніж торік, - НБУ

Врожаї зернових та овочів у 2022 році будуть на 40% меншими, ніж торік, - НБУ

Додатковий від’ємний внесок у зміну ВВП у 2022 році матиме сільське господарство.

Про це йдеться у інфляційному звіті НБУ за липень 2022 року.

Попри порівняно вдалу весняну посівну та гарний стан озимих зібраний врожай буде суттєво меншим, ніж торік. За оцінками НБУ, близько 30% озимих посівів опинилася на території активних бойових дій або під окупацією. Також на врожаях позначаться труднощі з проведенням збиральної кампанії в прифронтових регіонах, у тому числі внаслідок фізичного знищення посівів, техніки та елеваторів. Крім того, очікується зниження врожайності більшості культур через зміщення строків унесення або недостатній обсяг добрив та засобів захисту рослин.

У результаті врожаї зернових та овочів у 2022 році будуть на 40% меншими, ніж торік, а соняшнику – майже вполовину меншими.

Тваринництво також скорочується через війну, хоча здешевлення кормів підтримує його рентабельність, а, відповідно, і харчову промисловість.

Проблеми з експортом, утрачені або заповнені попереднім врожаєм потужності для зберігання зерна, а також падіння закупівельних цін на агропродукцію закладають значні ризики для фінансового стану агровиробників і, відповідно, для врожаю наступного року. Утім, очікуване зниження інтенсивності бойових дій восени та розблокування портів дасть змогу надолужити посів, зокрема ярими культурами. У наступні роки після звільнення територій та налагодження логістики обсяги урожаю будуть зростати (на 11–12%), але залишатимуться меншими за довоєнний рівень через втрати, понесені аграріями (ураження земель, вкрадена техніка, зруйновані елеватори тощо). Із послабленням безпекових ризиків також очікується суттєва активізація відновлення економіки. Цьому сприятиме пожвавлення споживчого попиту, налагодження виробничих та логістичних процесів, пожвавлення інвестиційної діяльності, у тому числі завдяки перспективам євроінтеграції.

Утім, з огляду на значні втрати виробничого та людського потенціалу відновлення економіки України у 2023–2024 роках відбуватиметься повільно (близько 5–6% на рік). Швидші темпи відновлення неможливі без залучення значної міжнародної допомоги, який у зв’язку зі значною невизначеністю як термінів, так і параметрів наразі не включено до припущень базового сценарію прогнозу.

Раніше УЗА покращила прогноз цьогорічного врожаю.